USA:n edustajat Moskovassa, väitetään tapaavan seuraavaksi Volodymyr Zelenskyin

Ukrainan presidentin mukaan sota on lähempänä loppuaan kuin koskaan aiemmin.
Venäjän valtiollisen uutistoimiston TASS:n kuvassa USA:n seurue tutustui Moskovaan Kirill Dmitrijevin johdolla. X
Venäjän valtiollisen uutistoimiston TASS:n kuvassa USA:n seurue tutustui Moskovaan Kirill Dmitrijevin johdolla. X

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin neuvonantajat Steve Witkoff ja Jared Kushner olivat tiistaina illansuussa Moskovassa, jossa heidän oli määrä tavata Venäjän presidentti Vladimir Putin.

Tapaamisen oli määrä alkaa paikallista aikaa kello 17, mutta esimerkiksi Venäjän valtiollinen uutistoimisto näytti Putinista videokuvaa puhumassa talousaiheisessa foorumissa. Witkoff ja Kushner puolestaan kiertelivät Moskovaa Putinin erikoislähettilään Kirill Dmitrijevin johdolla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Amerikkalaisen Axios-median kirjeenvaihtajan Barak Davidin mukaan Witkoff ja Kushner aikovat matkustaa Moskovasta seuraavaksi Eurooppaan tapaamaan Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyi’ä. Yhdysvaltojen ja Ukrainan edustajat hioivat rauhansuunnitelman kiistanalaisia kohtia Floridassa viikonloppuna.

Irlannissa vierailulla oleva Zelenskyi kommentoi neuvotteluja ja kertoi puhuneensa Witkoffin kanssa eilen. Zelenskyin mukaan sota voi loppua, mutta joitakin asioita täytyy vielä ratkaista, BBC siteeraa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt enemmän kuin koskaan on mahdollisuus päättää sota, hän sanoi.

Zelenskyi ei halunnut kertoa yksityiskohtia uusista ehdotuksista rauhaksi. Hänen mukaansa haastavimmat asiat liittyvät rahaan sekä alueisiin. Zelenskyin mukaan Venäjän jäädytetyt varat Euroopassa tulisi käyttää sotatarvikkeisiin ja jälleenrakennukseen Ukrainassa.

Lisäksi Zelenskyi kertoi Ukrainan luottavan siihen, että sekä USA että Eurooppa tarjoavat maalle vahvat turvatakuut.

Viimeaikaisen toiminnan motiivi voi liittyä tiedusteluun ja puolustuskyvyn testaamiseen.
Helsingin JEF-kokoukseen etäyhteydellä osallistuva Volodymyr Zelenskyi ilmaisi Ukrainan halun liittyä JEF-maihin.
Hormuzinsalmen avaaminen on poikkeuksellisen vaikeaa Iranin maantieteen ja miinauhkan vuoksi.
Mainos