Ulkoasiainvaliokunta saa käsiinsä Ahvenanmaa-selvityksen – puolustusvaliokunnan DCA-kokous siirtyy

Suomen ja USA:n puolustusyhteistyön sopimusluonnosta käsitellään ensin TP-UTVA:ssa.
Ahvenanmaan lippu Maarianhaminan keskustassa kuvattuna 20. elokuuta 2010., LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Ahvenanmaan lippu Maarianhaminan keskustassa kuvattuna 20. elokuuta 2010., LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta pääsee tällä viikolla ruotimaan oikeudellista selvitystä Ahvenanmaan asemasta. Virkamiesselvitys esitellään valiokunnalle sen kokouksessa torstaina aamupäivästä. Selvitys ei itsessään sisällä johtopäätöksiä, vaan sen tarkoitus on lisätä päättäjien tietopohjaa liittyen muun muassa kysymyksiin maakunnan demilitarisaatiosta sekä Maarianhaminassa toimivasta Venäjän konsulaatista.

Ulkoministeriöstä vahvistetaan, että Ahvenanmaa-selvityksen on määrä tulla myös julkiseksi  pian – mahdollisesti jo loppuviikosta. Todennäköisesti valiokunta käsittelee selvitystä kuitenkin ensin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sen sijaan Suomen ja Yhdysvaltain puolustusyhteistyösopimus DCA:n valiokuntakäsittely siirtyy tuonnemmas. Puolustusvaliokunnan kokousasialistalla oli vielä maanantaina merkintä, että sopimusluonnosta käsiteltäisiin valiokunnan kokouksessa tällä viikolla torstaina aamupäivästä. Kokouksessa kuultaville asiantuntijoille on lähetetty jo tietoa, ettei valiokuntaan tarvitse tulla kuultavaksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Puolustusvaliokunnan virkamiesjohdosta vahvistetaan, että käsittely on siirtymässä tuonnemmas, kunnes TP-UTVA on ehtinyt käsitellä asiaa.

– Valiokuntakuuleminen ei tälle viikolle käytännössä ehdi, sanoo valiokuntaneuvos Heikki Savola.

Ulkoministeriö tiedotti viime viikolla Suomen ja Yhdysvaltojen välisten neuvottelujen maiden välisestä kahdenvälisestä puolustusyhteistyösopimuksesta päättyneen.

Kansanedustajan mukaan sisäisesti riitainen puolue on ajautunut lopullisesti Kimmo Kiljusen ja Nasima Razmyarin linjalle.
Pääministerin mukaan hätiköityjä päätöksiä ei voi tehdä, koska liikkumavaraa ei ole.
SDP:n Antti Lindtman toisti, ettei puolue voi tukea hallituksen esitystä.
Mainos