Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasi EU-johtajia torstaina. LEHTIKUVA / AFP Sergei Supinsky

”Ukrainan pitää valita puolensa tai sen olemassaolo lakkaa”

Ukrainan mahdollinen EU-jäsenyys herättää keskustelua unionin Venäjä-linjasta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainalle EU-jäsenyyden tavoittelu on osa pyrkimystä ankkuroida uudelleenrakennettu maa länteen, kirjoittaa Bruegel-tutkimuskeskuksen varajohtaja Maria Demertzis Helsingin Sanomien Vieraskynä-kirjoituksessa.

EU-komissio kertoi perjantaina suosittelevansa Ukrainalle EU:n virallisen jäsenehdokkaan asemaa.

EU:ssa Ukrainan täysjäsenyyttä on kuitenkin toppuuteltu, Demertzis kirjoittaa, eikä sen katsota olevan ajankohtainen juuri tällä hetkellä. Vaihtoehtoja Ukrainan EU-jäsenyydelle onkin pohdittu myös julkisuudessa. Täysjäsenyyttä vastustetaan tutkijan mukaan lähinnä kahdesta syystä, joista ensimmäinen on ”laajentumisväsymys”.

– Toinen syy Ukrainan jäsenyyden vastustamiseen on, että EU:n laajentumisella on tässä tapauksessa geopoliittistakin merkitystä. Kiinan nousu on jo aiemmin johtanut siihen, että maailmassa on enemmän taloudellista kilpailua kuin yhteistyötä, Demertzis kirjoittaa.

– Ukrainan sota on jyrkentänyt geopoliittisia jakolinjoja ja pakottanut EU:n terästämään globaalia rooliaan useilla eri tavoilla.

Venäjä-suhde on avainasemassa EU:n kansainvälisestä asemasta keskustelatessa, hän toteaa. Tässä myös Ukraina on keskeisessä asemassa.

– Yhdet näkevät Ukrainan puskurina EU:n ja Venäjän välillä, toisten mielestä Ukraina loisi nimenomaan EU-jäsenmaana paremman vastapainon Venäjälle.

Ukrainan pitää nyt valita puolensa, sillä maan olemassaolo riippuu siitä, Demertzis arvioi.

– EU:n ei pidä unohtaa, että jäsenyystoive osoittaa Ukrainan pitävän juuri EU:ta tavoittelemisen väärttinä arvoyhteisönä. Ukrainan pitää nyt poliittisten järjestelmien leikkauspisteessä valita puolensa. Muuten maan olemassaolo lakkaa. Ukrainan jäsenhakemus merkitsee muutakin kuin pyrkimystä liittyä unionin jäseneksi, se on myös taistelua eloonjäämisen puolesta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)