Saab Gripen C. LEHTIKUVA/MIKKO STIG

Ukraina saamassa Gripen-hävittäjiä

Varapuolustusministeri vahvistaa hävittäjien saapuvan Ukrainaan ensimmäistä kertaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukraina käyttää amerikkalaisia F-16-hävittäjiä, ranskalaisia Mirage-hävittäjiä ja seuraavaksi on tulossa ruotsalaisia Gripen-hävittäjiä, vahvisti varapuolustusministeri, kenraaliluutnantti Ivan Havryliuk Euromaidan Pressin mukaan viitaten BBC News Ukrainaan.

– Odotamme lisätoimituksia amerikkalaisista F-16-hävittäjistä, ranskalaisista Mirage-hävittäjistä ja ruotsalaisista Gripen-hävittäjistä, Havryliuk sanoi.

Ukraina on jo vastaanottanut kaksi ensimmäistä konetyyppiä kumppaneilta, mutta ei vielä Gripenejä.

Kun toimittaja kysyi, odottaako Ukraina kaikkia kolmea konemallia vai vain yhtä niistä, Havryliuk vastasi: ”Olet periaatteessa nimennyt nimikkeistön oikein [Mirage, Gripen, F-16], mutta en mene yksityiskohtiin siitä, milloin, mitä, mitkä.”

Kysyttäessä Ukrainan odottamien hävittäjien lukumäärästä varapuolustusministeri sanoi:

– Oletetaan, että kun näette ne taivaalla Ukrainan yllä, niin ymmärrätte.

Saab JAS 39 Gripen on ruotsalainen neljännen sukupolven monitoimihävittäjä, joka kehitettiin 1980-luvun lopulla ja otettiin käyttöön vuonna 1996. Gripen on halvin 4+ sukupolven hävittäjä. Yhden koneen hinta vaihtelee 30–60 miljoonan dollarin välillä kokoonpanosta ja toimitusehdoista riippuen.

Heinäkuussa 2024 Ruotsin ulkoministeri sanoi maan olevan valmis toimittamaan Gripen-hävittäjiä Ukrainaan. Kiova kuitenkin kieltäytyi, koska se päätti, että kahden hävittäjäjärjestelmän – F-16-hävittäjien ja Gripenien – samanaikainen käyttö olisi liikaa.

Syyskuussa 2024 silloinen puolustusministeri Rustem Umerov sanoi, että Ukraina odottaa saavansa länsiliittolaisilta paitsi F-16- ja Mirage-2000-hävittäjiä, myös Gripenejä ja Eurofightereita.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)