Hornet -hävittäjä harjoituksessa. LAPIN LENNOSTO / TWITTER

Suomen Hornetit yölennoilla – ”valvomme ja turvaamme”

Lapin lennosto on julkaissut kuvia harjoituksesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomen Hornetit ovat harjoitelleet kuluvalla viikolla yölentotoimintaa.

– Lapin lennoston Hävittäjälentolaivue 11 on lentänyt lentokoulutusohjelmien mukaisia yölentoja F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjillä Rovaniemen tukikohdasta tällä viikolla. Talven viimeinen yölentoviikko päättyy tänään klo 23 mennessä, Lapin lennosto kertoo Twitterissä.

Sosiaalisessa mediassa on jaettu jutun alta löytyviä kuvia ja video harjoituksista.

– Ilmavoimat valvoo ja turvaa Suomen ilmatilaa 24/7 ympäri vuoden. Yölennot ovat tärkeä osa taistelulentäjien koulutusta, lennosto sanoo tviitissään.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)