Suomalaisilla on talletuksia 115,7 miljardin euron edestä, mutta noin 70 miljardia euroa summasta on käyttötileillä.
Pankkipalveluita tarjoavan Bigbankin Suomen maajohtaja Inka Hedenstam pitää huomionarvoisena sitä, että suomalaisten säästötavoitteet ja käytännön toiminta eivät aina kohtaa.
Bigbankin teettämän kyselytutkimuksen mukaan kolme neljästä säästäjästä pitää säästöille saatavaa tuottoa tärkeänä tekijänä. Samaan aikaan lähes joka kolmas säästäjä kertoo säästävänsä tavalliselle käyttötilille.
– Säästämiseen ei tarvitse liittyä suurta riskiä, ja turvallisuudenhakuiselle esimerkiksi korkeakorkoisempi säästötili on luonteva vaihtoehto. Säästötililtä voi saada käyttötiliä parempaa korkoa ilman sijoittamiseen liittyvää arvonvaihtelun riskiä, Hedenstam sanoo tiedotteessa.
Tuoton merkitys korostuu etenkin suuremmissa tuloluokissa, joissa säästösummatkin voivat olla suurempia. Joka neljäs ei kuitenkaan ole valmis ottamaan lainkaan riskiä paremman tuoton vuoksi.
Tutkimuksen perusteella säästötileihin liittyy edelleen ennakkoluuloja. Runsas neljännes säästäjistä ei halua siirtää rahojaan parempikorkoiselle säästötilille, koska uskoo tileihin liittyvän erilaisia rajoituksia.
Hedenstamin mukaan käsitys ei kuitenkaan aina vastaa säästötilien ehtoja. Hänen mukaansa monilta tileiltä rahaa voi nostaa ilman rajoituksia tai viiveitä.
Pahan päivän varalle säästävistä seitsemän kymmenestä kertoo säästävänsä tavalliselle käyttötilille. Selvästi yleisin säästämisen syy onkin varautuminen pahan päivän varalle. Näin tekee lähes kuusi kymmenestä säästäjästä.
Reilu kolmannes säästää jotakin tiettyä hankintaa varten, runsas neljännes eläkepäiviä varten ja joka viides tavoittelee vaurastumista. Lähes neljällä kymmenestä ei ole säästöilleen tarkkaa tavoitetta tai hankintakohdetta.
Joka kolmas ei säästä säännöllisesti
Säännöllinen säästäminen ei kuitenkaan kuulu kaikkien suomalaisten arkeen. Bigbankin tutkimuksen mukaan lähes joka kolmas suomalainen ei säästä säännöllisesti tai lainkaan.
– Suomalaisia pidetään perinteisesti säästäväisenä kansana, mutta totuus on, että lähes joka kolmas suomalainen ei säästä säännöllisesti tai lainkaan, Hedenstam sanoo.
Tutkimuksen mukaan pienituloisilla ja nuorilla säästäminen painottuu erityisesti alle tuhannen euron hankintoihin. Pienituloisista säästäjistä joka kolmas laittaa kuitenkin sivuun jopa sata euroa kuukaudessa.
Hedenstam kannustaa aloittamaan säästämisen pienelläkin summalla.
– Tärkeintä on päästä alkuun ja tehdä säästämisestä säännöllinen tapa. Pienellekin säästösummalle kannattaa antaa mahdollisuus kasvaa.
Säästämisen tavat vaihtelevat sukupuolten välillä. Säästävistä miehistä noin kolmannes sijoittaa osakkeisiin, kun naisista näin tekee 14 prosenttia. Naiset puolestaan suosivat säästötilejä hieman miehiä enemmän.
Iro Researchin toteuttamaan kyselyyn vastasi toukokuussa tuhat suomalaista. Otos painotettiin iän, sukupuolen ja maakunnan mukaan vastaamaan suomalaista väestöä.
LUE MYÖS:
Asiantuntija kertoo: Näin sata euroa kuussa kasvaa 300000 euroon
Eivätkö rahasi tahdo riittää? Asiantuntija listaa parhaat säästövinkit
Asiantuntija lyö luvut pöytään: Näin paljon pitäisi saada rahaa säästöön kuukaudessa