SDP:n ryhmässä keskusteltu Ottawa-äänestyksestä – medialle kommentointi siirtyi

Ryhmäjohto ei ennakkotiedoista poiketen ehtinyt avata mahdollisia linjauksia.
SDP:n ryhmähuone eduskunnassa Helsingissä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
SDP:n ryhmähuone eduskunnassa Helsingissä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

SDP:n eduskuntaryhmän kokous torstaina iltapäivällä venyi niin pitkäksi, että ryhmäjohdon ei kerrottu olevan enää aikaa antaa ulkopuolelle kerääntyneelle medialle kommentteja. Kokouksen päättyessä eduskunnan kyselytunti oli jo alkamassa. Ennakolta oli tiedossa, että ryhmässä käydään keskustelua mahdollisista eri vapauksista Ottawan sopimuksesta irtautumisesta äänestettäessä.

Osa SDP:n kansanedustajista haluaisi tiettävästi äänestää esitystä vastaan. SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen ei halunnut aiemmin tänään Verkkouutisten kysyessä ennakoida vielä tulevaa äänestyskäyttäytymistään.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Rajalakia koskevassa äänestyksessä osalle SDP:n kansanedustajista annetut eri vapaudet ovat tiettävästi aiheuttaneet närää ryhmän sisällä.

SDP:n ryhmäjohdon kerrottiin kommentoivan mahdollisia linjauksia medialle tänään torstaina kyselytunnin jälkeen.

Hallituksen esityksen odotetaan tulevan täysistunnon päätettäväksi jo ensi viikolla. Tänään torstaina puolustusvaliokunta sai lausuntonsa valmiiksi, ja ulkoasiainvaliokunnan mietinnön odotetaan valmistuvan huomenna perjantaina.

Pääministerin mukaan ydinenergialain muutoksissa on kyse Nato-jäsenyyden sinetöimisestä.
Ilkka Oksala puuttuisi myös kotihoidon tukeen, joka syrjäyttää naisia työelämästä.
Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n johdon linjaa ydinenergialain muutoksesta.
Mainos