Saksan ulkoministeriön kulttuurin ja viestinnän yksikön päällikkö Ralf Beste varoittaa Venäjän Ukrainaan liittyvän disinformaation kehittymisestä Financial Timesin haastattelussa.
Besten mukaan Venäjä käyttää hienovaraisempia ja uskottavampia keinoja informaatiovaikuttamisessaan, joita on vaikeampaa taklata. Hänen yksikkönsä vastaa Saksan hallituksen pyrkimyksistä jäljittää ja pysäyttää Venäjän informaatio-operaatioita ulkomailla.
Saksasta on tullut yksi Venäjän disinformaation pääkohteista Ukrainan sodan aikana Saksan ollessa Ukrainan toiseksi suurin tukija Yhdysvaltojen jälkeen. Samaan aikaan talouskasvu ja venäläiskaasusta irrottautumisen taloudelliset vaikutukset herättävät maassa erimielisyyttä. Besten mukaan venäläiset etsivät tällaisia jakavia kysymyksiä keskustelua manipuloidakseen ja luodakseen eripuraa.
Besten yksikkö löysi hiljattain yhden suurimmista yrityksistä manipuloida saksalaista julkista mielipidettä, kun vistipalvelu X:ssä yli 50 000 trollitiliä teki päivässä yli 200 000 julkaisua väittäen, että Saksan tuki Ukrainalle horjuuttaa maan vaurautta ja lisää ydinsodan riskiä.
Trollitilit yrittivät naamioida väitteensä siten, että ne olisivat peräisin tunnetuista ja hyvämaineisista saksalaismedioista, kuten Der Spiegelistä ja Süddeutsche Zeitungista.
Besten mukaan yksinkertaisemmista trollitehdasajoista on tultu kauas, jolloin kyse oli lähinnä siitä, mikä väite pitää paikkansa.
– Kyse ei ole vain tiedosta, joka on varmasti totta tai väärää. Kyse on mielipiteiden vääristelystä. Yritetään kallistaa keskustelun tasapainoa. Tai vakuuttaa ihmiset siitä, että keskustelun konteksti on erilainen kuin se todellisuudessa on, Beste sanoo FT:lle.
Besten mukaan etenkin tekoälyn kanssa on oltava huolellinen.
– Se mistä olen huolissani, on se, miten sitä käytetään luomaan vaihtoehtoisen vuorovaikutuksen vaikutelma. Astut käytännössä toiseen maailmaan – et pelkästään väärennettyjen tietojen, elokuvien tai kuvien – vaan koko vaihtoehtoisen tiedon ekosysteemin sisälle, Beste toteaa.





