Ranskan valtiovarainministeri Michel Sapin vaatii talouslehti Financial Timesin haastattelussa kansainvälisinä maksuvälineinä käytettyjen valuuttojen aseman tasapainottamista.
Hänen mielestään ranskalaispankin BNP Paribas’n tapaus osoittaa eri valuuttojen käytön tarpeellisuuden.
BNP Paribas joutuu maksamaan Yhdysvalloille noin 6,8 miljardin euron sakot talouspakotteiden rikkomisesta muun muassa Iranin, Kuuban ja Sudanin kansaa.
Myös ranskalaisen öljy-yhtiön Totalin pääjohtaja Christophe de Margerie on sanonut, että hän ei näy mitään syytä dollarin käytölle öljykaupassa, vaikka tynnyrihinnat määriteltäisiinkin edelleen dollareina.
Erään FT:n lainaaman nimettömän ranskalaisen teollisuusjohtajan mukaan jotkut yhtiöt ovat hankalassa tilanteessa. Ne myyvät paljon dollareissa, mutta eivät halua aina noudattaa kaikkia yhdysvaltalaisia määräyksiä ja säännöksiä.
Sapin on luvannut ottaa valuutta-asian esille euroalueen valtiovarainministerien kokouksessa Brysselissä maanantaina. Hän ei kuitenkaan ole kertonut, mitä hän ehdottaa käytännössä tehtäväksi.
Eräs ranskalainen johtava virkamies on esittänyt FT:lle epäilyksiä Ranskan hallituksen mahdollisuuksista edistää euron käyttöä kansainvälisesti. Hänen mukaansa todellisuudessa markkinat päättävät tällaiset asiat.
Suomesta Brysselin kokoukseen osallistuu valtiovarainministeri Antti Rinne (sd.). Italia esittelee tapaamisissa puheenjohtajakautensa tavoitteet.
Ohjelmassaan Italia haluaa palauttaa Euroopan kasvun tielle ja parantaa EU:n ja jäsenmaiden ihmisten välistä suhdetta. Suomi tukee Ylen mukaan etenkin ohjelman talouskasvuun ja työllisyyteen keskittyviä kohtia.





