Puoluejohtaja: Italian keskustaoikeiston ohjelmaan 500 000 maahantulijan karkotus

Pohjoisen liiton johtaja Matteo Salvini vaatii keskustaoikeiston ohjelmaan puolen miljoonan maahantulijan karkottamista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Italiassa valmistaudutaan parlamenttivaaleihin ensi vuonna ja puolueet hakevat asemiaan tulevaa hallituskoalitiota varten. Myös keskustaoikeiston entinen johtohahmo, edelleen Forza Italia -puolueen puheenjohtaja Silvio Berlusconikin, 81, on jo astunut kampanjoimaan. Hän ja Pohjoisen liiton Matteo Salvini ovat hieroneet viime viikkoina yhteisen koalition muodostamista.

Pohjoisen liitto on tunnettu maahanmuutto- ja EU-kriittisyydestä, ja se kuului myös Salvinin vieraillessa Sardiniassa viikonloppuna.

Salvini totesi sunnuntaina Cagliarissa, että keskustaoikeiston pitäisi hallita maata ja ensimmäisten ratkaistavien ongelmien joukossa on hallitsemattoman maahanmuuton suitsiminen.

– Meri ei voi olla välikappale (maahantulijoiden) invaasiolle ja kuolemalle Cagliarissa eikä muualla Italiassa, hän sanoi. Kuolemalla hän viittasi tuhansiin hukkuneisiin maahanpyrkijöihin.

– Keskustaoikeiston vakava ja konkreettinen tehtävä on oltava 100[nbsp]000 karkotusta vuodessa, 500[nbsp]000 laittoman maassa oleskelevan palauttaminen kotimaihinsa. Puoli miljoonaa ihmistä, jotka eivät ole paenneet mitään sotaa, Salvini sanoi.

Asiasta kertoivat muun muassa yleisradioyhtiö RAI ja Firenze Post.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)