Kauppaketju Prisman Viron maajohtaja Teemu Kilpiä kertoo Postimees -lehden haastattelussa, miksi myyjien palkat ovat Virossa kaksi ja puoli kertaa pienemmät kuin Suomessa, vaikka ruokakori maksaa lähes yhtä paljon.
– Tähän ei ole yhtä vastausta. Virossa on paljon tehtävää prosessien tehostamisessa, kuten pakkauksessa, toimitusketjussa, logistiikassa ja niin edelleen.
Kilpiä ei allekirjoita väitettä, että elintarvikkeiden hinnat olisivat Suomessa ja Virossa samat.
– Tietenkin yhden asiakkaan ruokakorin hinta on Suomessa paljon korkeampi, kuten myös myynti neliömetriä kohde, joka tarkoittaa sitä, että myymälä tekee paljon suuremman liikevaihdon jokaista työntekijää kohden. Se mahdollistaa korkeamman palkan, hän kertoo.
Prisma-ketjulla on tällä hetkellä 14 myymälää eri puolilla Viroa. Kilpiän mukaan uusia myymälöitä todennäköisesti avataan.
– Uusia myymälöitä ei todennäköisesti tule ensi vuonna, mutta etsimme aktiivisesti uusia projekteja ja lupaavia paikkoja myymälöiden avaamiseen. Emme voi kiirehtiä, koska rakentaminen on kallista ja jokainen investointi on harkittava perusteellisesti, hän kertoo.
– Näkemyksemme mukaan markkinoilla on vielä tilaa Tallinnassa, Tartossa, Pärnussa, Viljandissa ja Saarenmaalla.





