Pohjois-Korean valtiollinen sanomalehti Pjongjang Times kertoo tuoreessa artikkelissaan pohjoiskorealaisesta ginseng-juuresta ja riisistä valmistetusta viinasta. Lehden mukaan juomasta ei saa krapulaa.
”Kuusivuotiaasta Kaesongin Koryo insamista (pohjoiskorealainen nimitys ginsengille) valmistettu Koryo-viina tunnetaan sen mitä suurimmasta lääkinnällisestä vaikutuksesta”, lehdessä kerrotaan.
Asiasta uutisoivan NK Newsin mukaan juoman kerrotaan olevan ”asiantuntijoiden ja sen ystävien suosiossa” sen ansioista, että se on hienostuneen makuista eikä aiheuta lainkaan krapulaa.
Ginsengiä käytetään Korean niemimaalla laajalti erilaisissa rohdosvalmisteissa ja terveystuotteissa.
Pohjois-Korean valtion uutistoimiston KCNA:n julkaisemien juttujen perusteella Koryo-viinan tuotekehitys on ollut pitkä ja näyttävästi uutisoitu prosessi.
Pohjois-Koreasta on kuultu viime aikoina runsaasti uutisia hämmentävistä keksinnöistä, joiden totuudenmukaisuutta on vaikea uskoa.
Pääasiassa kotimaiseksi propagandaksi tarkoitetuissa uutisissa on kerrottu esimerkiksi krapulan parantavasta teestä, mobiilisovelluksesta, joka osaa diagnosoida liki kaikki mahdolliset vaivat sekä ruiskeesta joka parantaa muun muassa syövän.





