Jalankulkija kävelee liukkaalla jalkakäytävällä nastakengillä. LEHTIKUVA / JARNO MELA

Pakkanen tekee kelistä liukkaan, nastakenkiä suositellaan jalkaan

Ennusteen mukaan keskiviikkona sataa lisää lunta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pääkallokelistä varoittavan Forecan mukaan nastakengille ja hiekoitukselle on tarvetta lähipäivinä.

– Tiistaina illalla ja keskiviikon vastaisena yönä sää selkenee ja pakastuu lännestä alkaen myös maan etelä- ja keskiosassa. Pakkanen tekee kelistä entistä liukkaamman, kun märät tienpinnat jäätyvät, kertoo meteorologi Joonas Koskela Forecan blogissa.

Keskiviikkona sataa ennusteen mukaan jälleen lunta.

– Lännestä saapuu keskiviikkopäivän kuluessa lumisateita lounaaseen. Illaksi lumisade leviää laajalti maan eteläosaan, paikoin lunta satelee myös maan keskivaiheilla. Etelässä idänpuoleinen tuuli voimistuu ja on puuskaista. Torstaiaamuun mennessä lunta kertyy etelässä tämän hetken ennusteen mukaan muutamasta senttimetristä reiluun viiteen senttimetriin. Lounaassa lunta voi paikoin tulla kymmenisen senttimetriä, mutta osa sateista voi olla myös räntää. Matalapaineen reitissä ei siis tarvitse tapahtua kovin suurta muutosta, että rannikolla sade voi olla vetisempääkin, Koskela kertoo.

Keskiviikkona päivälämpötila on maan etelä- ja keskiosassa enimmäkseen 0 ja −7 asteen välillä. Lounaisrannikolla ollaan paikoin vähän nollan yläpuolella. Lapissa on monin paikoin 10–20 pakkasastetta.

Torstaina pakkasta on etelässä enimmäkseen 0–10 astetta, maan keskivaiheilla 5–15 astetta ja pohjoisessa 10–25 astetta. Perjantaina etelässä pakkaslukemat ovat enimmäkseen 5 ja 10 asteen välillä. Maan keskivaiheilla pakkasta on enimmäkseen 10–15 astetta ja pohjoisessa pilvisyydestä riippuen yhä 10–25 astetta.

– Viikonloppuna etelälounaiset tuulet näyttäisivät jälleen voimistuvan ja tuovan lauhempaa ilmaa. Lauantaina ollaan vielä pääosin pakkasella, mutta pakkanen heikkenee. Ainakin maan pohjoisosan yli voi liikkua lumisateita, mahdollisesti myös etelässä sataa lunta. Sunnuntaina sää voi jälleen olla tuulista ja varsinkin maan etelä- ja keskiosassa sen verran lauhaa, että mahdolliset sateet tulevat taas vaihtelevissa olomuodoissa, Koskela toteaa.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)