Uutiskanava CNN:n mukaan Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin ”painostaa saksalaisia”, jotta Leopard-panssarivaunuja annettaisiin Ukrainalle. Näin se voisi vastustaa ratkaisevalla hetkellä Venäjän mahdollista keväthyökkäystä, Yhdysvaltain korkea puolustusviranomainen kertoi CNN:lle.
– Olemme erittäin optimistisia, että edistymme tämän vaatimuksen suhteen viikon loppuun mennessä, virkamies sanoi.
Saksa on ilmoittanut olevansa haluton hyväksymään Leopardien antamista Ukrainalle muista maista. Saksan on hyväksyttävä siirto ennen kuin Puolan ja Suomen kaltaiset maat, jotka ovat avoimesti ilmaisseet valmiutensa lähettää Leopard-panssarivaunuja Ukrainalle.
– Emme koskaan mene yksin, koska se on välttämätöntä tällaisessa erittäin vaikeassa tilanteessa, Saksan liittokansleri Olaf Scholz sanoi tiistaina.
Austin on Saksassa, jossa hänen on määrä tavata Saksan puolustusministeri ennen Ukrainan aseavun yhteysryhmän kokousta perjantaina Ramsteinissa.
– Avaamme todella oven luodaksemme tämän kyvyn (Ukrainalle) ratkaisevalla hetkellä. Eurooppa kouluttaa Ukrainan joukkoja tähän kykyyn. Nyt he todella tarvitsevat kapasiteettia, panssarivaunuja. Muut maat ovat valmiita tekemään sen, Yhdysvaltain virkamies sanoi.
Puola eritoten näyttää työlääntyneen Saksan vitkutteluun asiassa.
– Suostumus on tässä toissijaista. Joko saamme tämän suostumuksen nopeasti tai teemme oikein teon itse, Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki sanoi.
Yhdysvaltain on määrä saada päätökseen 2,5 miljardin dollarin sotilaallinen apu Ukrainalle, joka sisältää ensimmäisen Stryker-taisteluajoneuvojen lähetyksen. Paketin ei odoteta sisältävän ainakaan Abrams-panssarivaunuja tai Kiovan haluamia pitkän kantaman ohjuksia.
Poland has had enough of Germany’s nonsense.
On supplying Leopard 2 tanks to the Armed Forces of Ukraine, Poland’s PM Mateusz Morawiecki said: “Consent is of secondary importance here. We will either obtain this consent quickly, or we will do the right thing ourselves.”
— Michael MacKay (@mhmck) January 19, 2023





