Rintamalle vapaaehtoisena lähtenyt venäläinen Boris on ehtinyt katua valintaansa, mutta tukee yhä Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa. Boris, joka on yksi lukuisista Venäjän riveissä taistelleista rangaistusvangeista, kertoo tarinansa ruotsalaisen Svenska Dagbladetin laajassa artikkelissa.
Huumerikoksesta vankilassa istunut 35-vuotias tarttui välittömästi tilaisuuteen värväytyä Venäjän armeijaan. Kahden viikon koulutuksen jälkeen hänet lähetettiin Bahmutiin, missä käytiin joitakin helmikuussa 2022 alkaneen sodan verisimmistä taisteluista. Kuolema oli juoksuhaudoissa jatkuvasti läsnä, lähes ”käsinkosketeltavissa”, Boris kuvailee.
– Pahinta oli sodan haju. Palavat talot, kuolleet ruumiit ja ruudinsavu. Silloin pelkäsin, mutta minulla ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin jäädä.
Boris kertoo vältelleensä yksin useamman päivän ajan ukrainalaisia lennokkeja juoksuhaudoissa.
– Silloin kaduin sotaan lähtemistä, hän kertoo.
Boris haavoittui rintamalla, ja joutui useammaksi kuukaudeksi sotasairaalaan. Moskovaan palannut ex-vanki kertoo Svd:lle olevansa aikeissa palata taisteluihin. Työpaikkaa tai tulonlähdettä ei hänen taustallaan pääkaupungista löydy. Hän ei suostu kuvailemaan Venäjän toimia sodaksi, vaan toistaa Venäjän valheellista propagandaa ja pitää hyökkäyssotaa yhä oikeutettuna ”erikoisoperaationa”.
Arviolta 140 000-180 000 venäläisvankia on rekrytoitu taistelijoiksi Ukrainaan helmikuussa 2022 alkaneen sodan aikana. Useat kansalaisjärjestöt ovat ilmaisseet huolensa väkivaltaisten rikollisten ennenaikaisesta paluusta venäläiseen yhteiskuntaan. Myös veteraanien mielenterveysongelmat herättävät huolta, sillä virallinen Venäjä vaikenee järjestöjen mukaan sotilaiden kokemuksista.





