Sakaramiina. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

”Ottawan sopimuksesta ei hyödy kukaan muu kuin Venäjä”

Kokoomusedustajan mukaan Suomen, Puolan ja Baltian maiden on hyvä tehdä ratkaisu miinoista nyt ja yhdessä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

– Maamme irtaantuminen jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta on nyt edennyt uuteen vaiheeseen. Asiaa on työstetty taustalla jo pidempään ja kesällä asia liikahti isommin eteenpäin, kun puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) laittoi liikkeelle sisäisen selvityksen asiasta puolustushallinnossa, kirjoittaa kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) blogissaan.

Julkisuuteen asia tuli puolustusvoimain komentaja, kenraali Janne Jaakkolan johdolla ja tämän jälkeen julkinen keskustelu on saanut toivotusti lisää vauhtia ja kierroksia.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertoi nostaneensa asian esille Pohjoismaiden ja Baltian maiden huippukokouksessa. Orpo kertoi todenneensa kollegoilleen ”Suomessa käytävän nyt vakavaa keskustelua jalkaväkimiinoista”.

Heinosen mukaan Virossa on tarkoitus jo ensi viikolla aloittaa keskustelut Riikikogun puolustusvaliokunnassa jalkaväkimiinojen palauttamisesta. Myös Viron puolustusministeriö on näyttänyt asian etenemiselle nyt vihreää valoa ja armeijan kannanottoa odotetaan lähiaikoina.

– Virolainen kollegani totesi haastattelussa, että on käytetty argumenttia, että jotkut liittolaiset eivät antaisi Virolle sotilaallista apua sotatilanteessa, jos Viro käyttäisi jalkaväkimiinoja. (Leo) Kunnas vastasi itse, että ”Siihen vastaisin, että Venäjä varmasti käyttäisi jalkaväkimiinoja”, Heinonen kertoo.

Hän muistuttaa, että kokoomus on puolueena kannattanut Ottawan sopimuksesta irtaantumista jo kymmenen vuotta.

– Kokoomus puoluekokouksessaan vuonna 2014 otti virallisen kannan, että se kannattaa Suomen irtaantumista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Itse olen myöntänyt liittymisen olleen virhe ja olen aiemmin jo kertonut olevani valmis korjaamaan virheen, Heinonen kirjoittaa.

– SDP:stä on asialle jo näytetty ainakin vaalean vihreää valoa. Perussuomalaiset ovat kannattaneet eroa ja myös keskustassa näyttäisi tälle olevan hyvää maaperää. Mutta katsotaan, miten parlamentaarinen keskustelu nyt etenee, hän jatkaa.

Heinonen sanoo olevansa vakuuttunut, että vapaudestaan ja itsenäisyydestään taisteleva, Ottawan sopimukseen liittynyt Ukraina ottaa jalkaväkimiinat käyttöön välittömästi, kun se niitä saa.

– Ja hyvä niin. Hyökkääjänä Venäjä, kun ei Ottawan sopimukseen kuulu ja käyttää miinoja ja myös rikkoo kaikkia alkeellisimpiakin sodan sääntöjä, niin tämä minusta Ukrainalle sallittakoon.

– Ja siksi, nyt rauhan aikana meidän tulee ja myös vähintään muidenkin Venäjän EU:n ja Naton rajanaapureiden irtaantua Ottawan sopimuksesta. Sillä nyt Ukrainan sodan opit ovat paljastetaan, että jalkaväkimiinoja tarvitaan ja myös sen, että Ottawan sopimuksesta ei hyödy kukaan muu kuin Venäjä, Heinonen toteaa.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)