Opetusalan lakko alkaa kymmenessä kaupungissa

Lakon piirissä on lähes 23 000 OAJ:n jäsentä.
Kunnalliset koulut ja päiväkodit ovat Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n julistamassa viikon lakossa tiistaista lähtien. LEHTIKUVA/TIMO JAAKONAHO
Kunnalliset koulut ja päiväkodit ovat Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n julistamassa viikon lakossa tiistaista lähtien. LEHTIKUVA/TIMO JAAKONAHO

Kunnalliset koulut ja päiväkodit ovat Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n julistamassa viikon lakossa tiistaista lähtien Helsingissä, Espoossa, Kauniaisissa, Vantaalla, Tampereella, Turussa, Jyväskylässä, Kuopiossa, Oulussa ja Rovaniemellä.

Lakon piirissä on lähes 23 000 OAJ:n jäsentä. Lakon piiriin kuuluvat myös päiväkodin johtajat ja rehtorit. Helsingissä ja Tampereella on lakossa myös 17 yksityiskoulua.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Helsingissä lakossa ovat Apollon yhteiskoulu, Englantilainen koulu, Helsingin Saksalainen Koulu, Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsingin Uusi yhteiskoulu, Helsingin yhteislyseo, Herttoniemen yhteiskoulu, International School of Helsinki, Kulosaaren yhteiskoulu, Lauttasaaren yhteiskoulu, Maunulan yhteiskoulu ja Helsingin matematiikkalukio, Munkkiniemen yhteiskoulu, Oulunkylän yhteiskoulu, Pohjois-Haagan yhteiskoulu ja Töölön yhteiskoulu.

Tampereella yksityisen opetusalan lakko koskee Kalevan lukiota ja Tampereen yhteiskoulua. Nämä lakot kohdistuvat Sivistystyönantajien yksityisen opetusalan työehtosopimukseen.
Kunnallisten koulujen ja päiväkotien sekä tamperelaisten yksityiskoulujen lakon viimeinen päivä on 9.5. Viidessätoista helsinkiläisessä yksityiskoulussa lakko päättyy 10.5.

OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkaisen mukaan lakot alkavat, koska sopimusneuvotteluissa ei ole päästy sopuun oikeudenmukaisista palkkaratkaisuista.

Kokoomusedustajien mukaan riippumatonta tietoa tarvitaan päätöksenteon tueksi.
Ryhmäjohtajan mukaan keinot taklata köyhyyttä eroavat.
Valtiovarainministeri ei aio osallistua kirjan kommentoimiseen.
Mainos