Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on vieraillut Itä-Ukrainassa alueilla, joita on aiemmin kuvattu käytännössä Venäjän joukkojen saartamiksi. Presidentti tapaa joukkoja sosiaalisessa mediassa julkaistuilla videoilla.
Vierailun kerrotaan suuntautuneen Lysitšanskiin ja Itä-Ukrainan etulinjassa sijaitsevaan Soledariin. Presidentti kävi siellä samana päivänä, jona Venäjän pyörittämän Donetskin ”kansantasavallan” joukkojen komentajan on uutisoitu kaatuneen taistelussa.
St. Andrewsin yliopiston strategian professori Phillips O’Brien pitää Volodymyr Zelenskyin vierailua erittäin merkittävänä.
– Ehkä kaikki hätäily Venäjän menestyksestä Donbasissa oli hieman liioiteltua, hän pohtii Twitterissä.
Hän on jakanut otteen Ukrainan asevoimien tilannekatsauksesta samalta ajalta. Sen perusteella presidentti olisi ollut Venäjän tykistön kantaman sisällä vierailunsa aikana.
– Ukrainalaiset vaikuttavat olevan varmoja siitä, että he ovat saaneet pysäytettyä Venäjän etenemisen pois Popasnasta (huomioi Bahmut). Tässä on otettava huomioon, että suuri Popasnan läpimurto, jonka piti olla Ukrainan joukkojen lopun alku, tapahtui liki kolme viikkoa sitten, professori huomauttaa.
Phillips O’Brien huomautti hiljattain, että Venäjän sotamenestyksestä liikkuu virheellisiä väitteitä. Hänen mukaansa venäläisjoukkojen hidas eteneminen ja läpimurtojen puuttuminen kertovat siitä, että hyökkäys idässä on epäonnistumassa. Hyökkääjä on edennyt idässä enimmillään vain noin kilometrin päivävauhtia.
– En voi painottaa tätä riittävästi, liikkeen puute ja kyvyttömyys tehdä/ylläpitää läpimurtoja ovat merkkejä epäonnistuvasta hyökkäyksestä. Tätä ei missään nimessä pidä esittää, kuten se joissain lehdissä on tehty, Venäjän onnistuneena hyökkäyksenä. Se on laskevan intensiteetin hyökkäys, O’Brien kirjoitti Twitterissä.
Some more detail on the visit. Really remarkable. https://t.co/v8HdoO8dHt
— Phillips P. OBrien (@PhillipsPOBrien) June 6, 2022
Also Ukrainians seem confident that they have contained the Russian move out of Popasna (see Bakhmut). Worth noting that the great Popasna breakout which was supposedly to spell doom for Ukrainian forces in the Donbas was almost 3 weeks ago. https://t.co/BFcirO2CQA
— Phillips P. OBrien (@PhillipsPOBrien) June 6, 2022





