Heikko talouskasvu voi lisätä maastamuuttoa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

”Muistutus Suomelle” – Aivovuoto voi iskeä talouteen

EK-johtaja varoittaa heikon talouskasvun dynaamisista vaikutuksista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Elinkeinoelämän keskusliiton johtaja Sami Pakarinen varoittaa aivovuodon seurauksista taloudelle.

– Heikolla talouskasvulla on dynaamisia vaikutuksia. Nuoret ja lahjakkaat muuttavat Italiasta ulkomaille etsimään parempaa elintasoa, Pakarinen toteaa viestipalvelu X:ssä.

– Aivovuodolla on merkittävä vaikutus talouden potentiaaliseen tuotantoon tulevaisuudessa. Hyvä muistutus myös Suomelle.

Pakarinen viittaa Financial Times -lehden artikkeliin, jossa Italian keskuspankin johtaja Fabio Panetta varoittaa korkeasti koulutettujen italialaisten kasvavasta maastamuutosta. Panettan mukaan ilmiö syventää entisestään ikääntyvän väestön aiheuttamaa taloudellista taakkaa.

Panettan mukaan Italian on ryhdyttävä toimiin säilyttääkseen inhimillisen pääomansa.

Vuonna 2024 maasta muutti noin 156 000 italialaista muun muassa Saksaan, Espanjaan ja Isoon-Britanniaan. Maastamuutto kasvoi edellisvuoteen verrattuna 36,5 prosenttia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)