Moottoripyörä parkissa Pirkkalassa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Moottoripyörän kuski kiinnitti kilven sisälokasuojaan – näin kävi

Poliisin mukaan rekisterimerkinnän pitää olla helposti luettavissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin liikennevalvontatoiminnon johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein muistuttaa Twitterissä, että moottoripyörän rekisterikilpi pitää olla helposti luettavissa.

Hän kertoo tapauksesta, johon poliisipartio on törmännyt liikenteessä.

– Raportti kentältä: Rekisterikilpi kiinnitetty moottoripyörän sisälokasuojaan, niin ettei se ole luettavissa helposti ajoneuvoa liikenteessä käytettäessä. Seuraamus 7 päiväsakkoa, Pasterstein tviittaa.

Hän kertoo, että rekisterikilvistä on säädetty ajoneuvolaissa. Sen mukaan kilpi on kiinnitettävä moottoripyörän taakse siten, että se on ”liikenteessä vaikeudetta luettavissa”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)