Moldovan ja Ukrainan EU-jäsenyysneuvottelut alkavat ensi viikolla

EU-neuvosto teki odotetun päätöksen neuvottelujen avaamisesta.
Moldovan ja Ukrainan EU-jäsenyysneuvottelut alkavat ensi viikolla. AFP / LEHTIKUVA / JOHN THYS
Moldovan ja Ukrainan EU-jäsenyysneuvottelut alkavat ensi viikolla. AFP / LEHTIKUVA / JOHN THYS

Euroopan unionin ministerineuvosto vahvisti perjantaina, että EU-jäsenyysneuvottelut Moldovan ja Ukrainan kanssa aloitetaan ensi viikolla.

Kaikkien 27 jäsenmaan edustajat antoivat hyväksyntänsä päätökselle, jonka myötä neuvottelut voidaan virallisesti aloittaa.

– Neuvosto hyväksyi EU:n yleiset kannat jäsenyysneuvotteluiden puitteiden neuvottelemiseksi Ukrainan ja Moldovan kanssa. Tämä avaa tien kohti neuvottelujen aloittamista Luxemburgissa tiistaina 25. kesäkuuta, tiedotti neuvoston puheenjohtajamaa Belgia X-viestissään

Ukraina haki EU-jäsenyyttä neljä päivää Venäjän hyökkäyssodan alkamisen jälkeen helmikuussa 2022, Moldova taas maaliskuussa. Molemmat maat saivat hakijastatuksen saman vuoden kesäkuussa. Neuvosto päätti neuvottelujen aloittamisesta joulukuussa 2023.

Neuvotteluja ei kuitenkaan tule helpottamaan se, että Ukrainaan avustamiseen penseästi suhtautunut Unkari siirtyy heinäkuun alusta neuvoston puheenjohtajamaaksi.

Aiemmin neuvotteluprosessi on aloitettu Albanian, Montenegron, Pohjois-Makedonian ja Serbian kanssa. Lisäksi jäsenehdokkaita ovat Georgia ja Bosnia-Hertsegovina. Turkin jäsenyysneuvottelut ovat taas olleet jäissä jo vuosia.

Iran on antanut Venäjälle erittäin laajaa sotilaallista apua vuodesta 2022 lähtien.
Yhdysvaltain ohjusvarastojen täydennys kestää vuosia.
Ukrainalaisviranomaisen mukaan uhkaus voi kääntyä myös venäläisiä vastaan.
Mainos