Ministeri: Ukraina tarvitsee satoja miljardeja euroja voittoon

Ukrainalaisministerin mukaan jäädytetyistä venäläisvaroista koottu 3 miljardin euron apupaketti ei ole juuri mitään.
Pommituksen tuhoja Ocheretynen kylässä Avdijivkan lähellä huhtikuussa 2024. AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV
Pommituksen tuhoja Ocheretynen kylässä Avdijivkan lähellä huhtikuussa 2024. AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV

Ukrainan oikeusministeri Denys Maliuskan mukaan jäädytetyistä venäläisvaroista koottava vuotuinen 3 miljardin euron kokoinen apupaketti ei ole juuri mitään, kertoo Politico.

EU hyväksyi keskiviikkona suunnitelman, jonka mukaan Euroopassa jäädytetyllä venäläisrahalla on tarkoitus hankkia Ukrainalle aseita. Ammuspulasta kärsivän maan ministeri on kuitenkin huolissaan siitä, miten paljon kyseinen tuki auttaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jos puhutaan Ukrainan ja sodan tarpeista, 3 miljardia euroa ei ole juuri mitään. Tarvitsemme satoja miljardeja voittaaksemme sodan, Maliuska sanoi Politicolle Venetsiassa järjestettävien G7-maiden oikeusministerien kokouksen yhteydessä.

Ministerin mukaan kyseinen summa on kuitenkin hyvä alku.

Mainos - sisältö jatkuu alla

EU on jäädyttänyt Venäjän valtion varoja 200 miljardin euron edestä tarkoituksenaan auttaa Ukrainaan jälleenrakennuksessa.

– Ukrainan hallitus todella haluaisi venäläisvarojen täyden haltuunoton ja uskoo, että se on laillista sekä ainoa keino, joka tulee ratkaisemaan sodan, ministeri sanoi.

EU päätti helmikuussa uudesta 50 miljardin euron suuruisesta tukipaketista Ukrainalle.

Sota-asiantuntija uskoo Ukrainan jatkavan drooni-iskujaan Suomen lähialueella.
Liittolaiset ovat pyytäneet Ukrainaa pidättäytymään iskuista venäläisiin öljynjalostamoihin.
Sotilasviranomaiset ratsaavat kylien alkoholisteja täyttääkseen värväyskiintiönsä.
Mainos