Miinojen raivaus Ukrainasta tulee viemään vuosikymmeniä

Miinojen ja räjähtämättömien ampumatarvikkeiden raivauksen arvioidaan maksavan yli 37 miljardia dollaria.
Miinoitettu alue Mylan kylän lähistöllä Ukrainassa 11. maaliskuuta 2023. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Miinoitettu alue Mylan kylän lähistöllä Ukrainassa 11. maaliskuuta 2023. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Ukrainan maaperään kylvettyjen miinojen raivaaminen tulee viemään vuosikymmeniä, kertoo The Washington Post.

Miinojen lisäksi vaarana ovat räjähtämättömät ammukset.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Pelkkä ampumatarvikkeiden määrä Ukrainassa on ennennäkemätön viimeisten 30 vuoden aikajänteellä katsottuna. Mitään vastaavaa ei ole, sanoo Greg Crowther  miinojen ja räjähtämättömien ammusten raivaamiseen kansainvälisesti keskittyvän brittiläisen hyväntekeväisyysjärjestön Mines Advisory Groupin ohjelmajohtaja.

Miinojen ja räjähtämättömien ampumatarvikkeiden raivaaminen on mahdollista aloittaa kunnolla vasta sodan päätyttyä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lehden mukaan noin 30 prosenttia Ukrainan pinta-alasta on nähnyt taisteluita. Kummatkin, Venäjä ja Ukraina ovat käyttänyt runsaasti miinoja sodan aikana. Erityisesti Venäjä on kylvänyt laajasti jalkaväkimiinoja. Miina ei erota siviiliä taistelijasta, ja se saattaa säilyä toimintakykyisenä vuosikymmeniä.

Miinoituksien kartoittamista ja purkamista vaikeuttaa se, että kumpikin osapuoli on levittänyt miinoja tykeillä ja miinaheittimillä, jolloin miinoitteiden tarkka sijainti voi jäädä epäselväksi.

Ukrainaan kylvettyjen miinojen ja räjähtämättömien ammusten raivaamisen arvioidaan kustantavan yli 37 miljardia dollaria seuraavan kymmenen vuoden aikana.

Maassa järjestettiin viimeksi presidentinvaalit vuonna 2019.
Ukrainassa taistelevan Hobbitin mukaan suomalaisesta sotilaskoulutuksesta on paljon hyötyä.
Viipurissa telakalla olleen Purga-luokan aluksen arvioidaan vaurioituneen pahoin.
Mainos