Eduskuntaan palannut entinen pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) kirjoitti Facebook-päivityksen torstai-iltaisen A-studio: Talkin aikana. Ohjelmassa Jan Andersson jututti vihreiden Pekka Haavistoa, Sdp:n Eero Heinäluomaa, PS:n Jari Lindströmiä ja keskustan Mauri Pekkarista.
”Käsittämätöntä, että toimittaja ei tunnista eroa sopeutustarpeen ja julkisten menojen leikkaustarpeen välillä. Ne ovat kaksi eri asiaa. Sopeutustarve pidemmällä aikavälillä pitää sisällään ikääntyvän yhteiskunnan tulevia ongelmia – tuosta sopeutustarpeesta merkittävä osa on katettava rakenteellisilla uudistuksilla, talouskasvulla jne. Leikkaustarve noin kuudessa vuodessa lienee noin kuusi miljardia”, Matti Vanhanen kirjoitti.
Hän täsmensi hetkisen päästä kirjoittaneensa, koska ”A-studiossa juuri nyt toimittaja vertasi aiemmin puhuttuja leikkauslukuja tänään kerrottuun sopeutustarpeeseen”.





