– Eurooppa ei pysy tahdissa siinä miehittämättömiin järjestelmiin ja ilmasodankäyntiin liittyvässä kehityksessä, jota Ukrainassa parhaillaan nähdään. Samalla useimmat Nato-maat eivät nykyisellään kykenisi torjumaan Venäjän ohjusiskua, jos konflikti laajenisi, varoittaa Latvian presidentti Edgars Rinkēvičs, uutisoi Ukrinform viitaten The Guardian -lehden haastatteluun.
Presidentti totesi, että droonisodankäynti Ukrainassa kehittyy salamannopeasti ja nykyiset toimet sekä ilmasodankäyntiin liittyvät valmistelut saattavat vanhentua jo ensi vuoden puoliväliin mennessä.
– Näemme, että ilmapuolustuksessa, droonien torjunnassa ja ballististen ohjusten torjunnassa on vakavia ongelmia. Ja puhutaanpa suoraan: ongelma koskee niin Ukrainaa kuin koko Eurooppaa ja Natoakin, Rinkēvičs sanoi.
Hän lisäsi, että äkillinen Venäjän ilmaisku, jossa laukaistaisiin useita ohjuksia, muodostaisi hänen näkemyksensä mukaan vakavan haasteen, jota monien maiden olisi nykyisellään vaikea hallita.
Ukraina ja sen eurooppalaiset liittolaiset kohtaavat parhaillaan viivästyksiä Patriot-järjestelmien ja muiden ilmapuolustuskykyjen kannalta kriittisten ohjusten toimituksissa.
Yhdysvallat on harkinnut Patriot-järjestelmien tuotannon siirtämistä Ukrainaan ja Euroopan maihin, mutta sopimusta asiasta ei ole saatu aikaan.
Rinkēvičs totesi asian olevan kiinni Yhdysvaltain hallinnosta ja itse ohjuksia valmistavasta yrityksestä. Hänen mukaansa neuvottelut ovat yhä käynnissä, ja että lupamenettelyihin liittyy tiettyjä teknisiä vaikeuksia.
Rinkēvičsin mukaan sabotaasit, kyberhyökkäykset sekä viimeaikaiset drooneihin ja ohjuksiin liittyvät välikohtaukset osoittavat Venäjän testaavan Euroopan päättäväisyyttä jatkaa Ukrainan tukemista. Hän sanoi, ettei pidä perinteistä sotilaallista hyökkäystä todennäköisenä, mutta korosti Euroopan tarvetta pysyä erittäin valppaana muiden mahdollisten skenaarioiden suhteen.
Rinkēvičs arvioi myös, että paikallisvaalien jälkeisinä kuukausina Venäjä saattaa tehostaa liikekannallepanoaan ja hyödyntää talvikautta painostaakseen Ukrainan rintamaa sekä ryhtyä kaikkiin mahdollisiin toimiin estääkseen Ukrainaa tukevia maita antamasta lisäapua.