Laaja ohjushyökkäys Ukrainaan, ilmatorjunta tuhonnut kohteita

Räjähdyksistä ja tulipaloista kerrotaan useissa kaupungeissa.
Patriot-ohjuspatteri. / DPA / LEHTIKUVA / SEBASTIAN GOLLNOW
Patriot-ohjuspatteri. / DPA / LEHTIKUVA / SEBASTIAN GOLLNOW

Venäjä on toteuttanut torstain ja perjantain välisenä yönä mittavan räjähdelennokki- ja ohjushyökkäyksen useita eri Ukrainan kaupunkeja vastaan.

Räjähdyksiä kuultiin perjantaiaamuna muun muassa Kiovassa, Harkovassa ja Odessassa. Ilmatorjunnan kerrotaan tuhonneen monia kohteita.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Economist-lehden mukaan Kiovan keskusta on tällä hetkellä täynnä paloautoja. Dnipron kaupungissa ostoskeskus on tulessa ja Harkovassa sairaalaan on osunut. Torjuttujen ohjusten ja räjähdelennokkien putoavat kappaleet ovat aiheuttaneet tulipaloja monin paikoin.

Patriot-torjuntaohjusten sanotaan olleen aktiivisia Kiovan lähellä.

Iranin toimittamat Shahed-lennokit aiheuttivat puolenyön jälkeen vaurioita Odessassa ja Lvivissa. Harkovan asukkaat kertoivat kuulleensa ainakin neljä räjähdystä perjantaiaamuna.

Venäjän iskut Ukrainan energiainfrastruktuuria vastaan ovat jääneet vähäisiksi viime vuoteen verrattuna. Asiantuntijat selittävät käännettä Venäjän ohjuspulalla ja Ukrainan aiempaa paremmalla ilmatorjuntakalustolla.

Tuoreimpia iskuja on pidetty Kremlin kostona maihinnousualuksen upottamiselle miehitetyllä Krimin niemimaalla sijaitsevan Feodosian satamassa aiemmin tällä viikolla. Ukraina iski kohteeseen risteilyohjuksilla.

Poimintoja videosisällöistämme

Mainos - sisältö jatkuu alla

Miehittämätöntä maa-ajoneuvoa voidaan käyttää muun muassa miinanraivauksessa.
Kremlin uskotaan valmistelevan uusia hyökkäysoperaatioita loppukeväälle.
Mainos