Lukion uudistaminen onkin herättänyt suuria tunteita. Lukion, ylioppilastutkinnon ja korkeakoulujen opiskelijavalintojen uudistaminen yhtä aikaa on palapeli, jonka käänteistä on välillä ollut vaikea pysyä selvillä. Monenlaista tapahtuu ja toimijoita on useita.
Keskustelun kuluessa olen kaivannut erityisesti korkeakoulujen suunnasta punnittuja puheita siitä, millaisia opiskelijoita korkeakoulut toivovat lukioista saavansa. Onhan lukion keskeinen tehtävä antaa jatko-opintovalmiudet ja toisaalta korkeakoulujen intressissä on houkutella parhaat opiskelijat itselleen. Lukioaikana jääneiden puutteiden korjaaminen korkeakoulussa tulee kalliiksi kaikille.
Tällä viikolla julkistettu luonnos uudeksi lukiolaiksi pitää sisällään tervetulleen ehdotuksen siitä, että jokaisessa lukiossa osa lukio-opinnoista on järjestettävä yhteistyössä yhden tai useamman korkeakoulun kanssa. Ehdotusta on ehditty kummeksua muun muassa sen vuoksi, että miten korkeakoulupaikkakunnista kaukana sijaitsevat voivat tämän toteuttaa.
On totta, että yhteistyön aloittaminen on toisille suuremman työn takana, mutta juuri siksi on tärkeää velvoittaa kaikki lukiot siihen. Se juuri takaa, ettei tästäkin nouse eriarvoistavaa tekijää lukioiden ja niissä opiskelevien välille. Jo nyt monet ammattikorkeakoulut ja lukiot tekevät vahvaa yhteistyötä, mutta monet eivät. Kattavaa tietoa yhteistyön laajuudesta ei valitettavasti ole. Tietoa on tulossa lähiviikkoina, kun OAJ tekee asiasta kyselyn lukion opettajille.
Olisi tärkeää levittää tietoa hyvistä käytännöistä, koska esimerkkejä yhteistyöstä on jo paljon. Turun yliopisto ja Raision lukio tekevät yhteistyötä yrittäjyysopinnoissa. Espoossa kaksi lukiota sijaitsee Aalto-yliopiston kampuksella ja odotuksena on, että lukion ja yliopiston tiiviistä vuorovaikutuksesta syntyy uutta osaamista ja uudenlaista oppimista.
Myös ammattikorkeakoulut tekevät merkittävästi yhteistyötä lukion ja lukiolaisten kanssa. Turku ja Humak kouluttavat lukioihin tutoreita. Laurea tarjoaa lukiolaisille mahdollisuuden AMK-tasoisiin opintoihin osana lukio-opintoja. Nämä niin sanotut väyläopinnot suoritetaan täysin verkossa, joten lukion sijainti ei ole ongelma. Suoritetut opintopisteet hyväksiluetaan lukio-opintoihin ja jatkossa, jos lukiolainen pääsee myöhemmin Laureaan opiskelijaksi, myös siellä. Vaasan amk on toteuttanut fysiikan opintoja lukiolaisille. Lahden tiedepäivällä on pitkät perinteet ja kimmokkeena on ollut juuri korkeakoulujen ja lukioiden tiivistynyt yhteistyö ja tavoite saada korkeakouluopinnoista kiinnostuneet lukiolaiset yleisöksi.
Yhteistyö antaa nuorille tietoa korkeakouluista ja siellä opiskelusta ja helpottaa siten päätöksentekoa jatko-opintojen suhteen. Näin voidaan myös ehkäistä vääriä valintoja. Vaikka lukio on sinänsä jo haaste nuorelle, joillakin riittää virtaa suorittaa korkeakouluopintoja jo lukioaikana ja siihen on annettava kaikille mahdollisuus.
Lukiolakiluonnoksessa ei ole arvioitu tämän uuden pakollisen tehtävän kustannuksia kummallekaan osapuolelle. Kaikki uusi hyvä toiminta ei välttämättä maksa rahaa, mutta selvää on, että uusien yhteistyömuotojen kehittäminen laadukkaiksi ja innostaviksi vie monen ihmisen työaikaa ja siten tarvitsee myös resursseja. Tätä on vielä pohdittava ennen lukiolain antamista eduskunnalle.





