”Korkopeikko on herännyt” – Euriborissa raju päivänousu

12 kuukauden euribor pomppasi 3,312 prosenttiin.
Euroopan keskuspankki.
Euroopan keskuspankki. AFP / LEHTIKUVA / KIRILL KUDRYAVTSEV
Euroopan keskuspankki.
Euroopan keskuspankki. AFP / LEHTIKUVA / KIRILL KUDRYAVTSEV

OP Pohjolan seniorimarkkinaekonomisti Jari Hännikäinen kertoo, että 12 kuukauden euribor-korossa nähtiin tänään poikkeuksellisen kova hyppäys.

– Huhhuh! 12 kk euribor hyppäsi tänään peräti 0,152 prosenttiyksiköllä 3,312 prosenttiin kirjaten koko historiansa 8. suurimman päivänousun. Taustalla ovat Lähi-idän levottomuuksien ruokkima energian kallistuminen ja inflaatio-odotusten voimistuminen, Hännikäinen toteaa X:ssä.

– Korkopeikko on herännyt. 12 kuukauden euribor pomppasi reippaasti – kevään pohjista nousua on jo yli 1 prosenttiyksikkö. Asuntovelalliset eivät kiitä, komppaa OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen.

S-pankin ekonomisti Janne Ronkanen sanoo X-päivityksessään, että nyt nähtiin tämän vuoden kolmanneksi suurin päivänousu, kaksi suurempaa tapahtui maaliskuussa. Nousun taustalla ovat Ronkaisen mukaan markkinoilla entisestään voimistuneet EKP:n koronnosto-odotukset.

Euroopan keskuspankki (EKP) nosti viime viikon torstain kokouksessaan ohjauskorkoa 0,25 prosenttiyksiköllä 2,50 prosenttiin. EKP voi joutua jatkamaan koronnostolinjalla myös lokakuun kokouksessaan.

Suomen Yrittäjien ekonomisti Roobe Ohlsblom toteaa tiedotteessa, että nousevat korot ovat myrkkyä Suomen talouden elpymiselle. Iranin sodan aiheuttama energian hintasokki alkaa jo näkyä laajemmin euroalueen taloudessa, mikä kasvattaa painetta korkojen nousulle.

Euroalueen inflaatio (yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi) kiihtyi ennakkotietojen mukaan elokuussa 3,3 prosenttiin, kun heinäkuussa se oli 2,9 prosenttia. Suomessa tilastokeskuksen mukaan kuluttajahintojen vuosimuutos oli elokuussa 2,2 prosenttia, kun heinäkuussa se oli 2,1 prosenttia.

LUE MYÖS:
Öljyn hinta nousi yli 108 dollariin – toimitushäiriöitä pelätään

Pienelläkin kuukausisummalla voi kerryttää vuosien mittaan huomattavan sijoitusvarallisuuden.
Ekonomistin mukaan perintö- ja lahjavero voitaisiin poistaa talouden ja työllisyyden vauhdittamiseksi.
Anssi Vanjoki lakkauttaisi yritystuet ja uudistaisi verotusta.
Mainos