Kansanedustaja Aleksi Jäntti (kok.) katsoo poliittisten lakkojen rajaamisen vuorokauden pituisiksi olevan ”monelta kantilta erittäin perusteltua”. Jäntti otti kantaa asiaan Tamperelaisen mielipidekirjoituksessa.
– Ne kohdistuvat hallituksen sijaan viattomiin yrityksiin, aiheuttavat kansantaloudelle suurta vahinkoa sekä yhteiskuntaamme epävakautta. Elämme globaalissa kilpailussa ja meidän on pidettävä toimintaympäristömme mahdollisimman vakaana, mikäli haluamme kansainvälisiä investointeja, Jäntti kirjoittaa.
Vakaus ja ennustettavuus ovat eräitä keskeisiä tekijöitä, kun yritykset pohtivat toimintojensa sijoittamista, Jäntti toteaa.
Jäntti katsoo, että ammattiyhdistysliikkeen keskeinen ongelma on, että se ei ole uudistunut yhteiskunnan mukana.
– Koko kuluva vuosituhat on tiedetty, että Suomen työmarkkinoiden uudistaminen on välttämätöntä. Vastuuta uudistamisesta on jaettu työmarkkinajärjestöille, mutta tulokset ovat olleet kuin keskustan vastaus hallitustunnusteluihin, tyhjää täynnä.
Eduskunnassa käsitellään lakiesitystä, jossa laittomaan työtaisteluun osallistumisesta määrättäisiin 200 euron seuraamusmaksu. Jäntti muistuttaa, että laittomaan lakkoon ei osallistuta vahingossa.
Seuraamusmaksu seuraisi vain, jos lakko on tuomittu laittomaksi työtuomioistuimessa.
– Oppositiolta voi perustellusti kysyä, mistä muista laittomuuksista ei tulisi määrätä rangaistusta?





