Moominvalley Park Tokion lähellä. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

KL: Suomen ikoninen menestystarina on nyt kaikkien aikojen iskussa

Muumit täyttävät tänä vuonna 80 vuotta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Muumit täyttävät tänä vuonna 80 vuotta ollessaan kaikkien aikojen iskussa, kertoo Kauppalehti.

Moomin Characters (MC) kuuluu samaan yritysten ryhmään kirjallisuusagentuuri Rights & Brandsin (R&B) kanssa, joka hallinnoi maailmanlaajuisesti sekä Muumien että esimerkiksi Astrid Lindgrenin teosten tekijänoikeuksia.

Suomalaisessa keskustelussa muumituotteista mainitaan useimmiten mukit ja rusinat, mikä voi osaltaan hämärtää bisneksen laajuutta. Juhlavuoden kunniaksi Muumi-tuotteiden jälleenmyyntiarvo ennustetaan ylittävän globaalisti 790 miljoonan euron rajan. Muumit on yksi kansainvälisen lisensointibisneksen kultakimpaleita.

Vuonna 2023 Moomin Characters teki 12,9 miljoonan euron liikevaihdolla 7,2 miljoonaa euroa tulosta. Liikevoittoprosentti oli komeasti noin 61.

Hallituksen puheenjohtaja ja Tove Janssonin veljentytär Sophia Jansson sanoo, että 1970- ja 1980-lukujen hiljaisemman aikakauden jälkeen kiinnostus Muumeja kohtaan alkoi nousta 1990-luvulla. Sillä kiinnostuksen aallolla Moomin Characters porskuttaa eteenpäin.

Vahvan nosteen taustalla on strateginen valinta keskittyä Tove Janssonin taiteeseen. Tove Janssonin taiteen painottaminen on saanut aikaan sen, että Moomin Charactersin ei tarvitse myydä.

Molempien yhtiöiden, MC:n ja R&B:n, toimitusjohtaja Roleff Kråkstörmin mukaan he saavat ehdotuksia, jotka ovat parempia kuin koskaan ennen.

– Olemme pieniä, mutta tehokkaita ja nopeita. Kun tulee hyvä ehdotus, tartumme siihen heti, Kråkström sanoo.

Jokainen yhteistyö kuitenkin harkitaan tarkkaan. Sophia Janssonin pojista nuorempi, Thomas Zambra, toimii yhtiössä liiketoiminnan kehitysjohtajana ja on ollut aktiivisesti mukana viimeaikaisissa korkean profiilin yhteistöissä.

– Viime aikojen korkean profiilin yhteistyöt ovat liikkuneet Rimowasta Acne Studiosiin ja Comme des Garçonsiin. Yhteys Rimowaan syntyi Pariisin näyttelyn yhteydessä, Zambra kertoo.

Toinen esimerkki onnistuneesta yhteistyöstä on mallisto Ranskassa majaa pitävän japanilaisen muotitalo Tao by Comme des Garçonsin kanssa. 40 prosenttia Moomin Charactersin bisneksestä on Japanissa, ja maa on kiinnostava myös monille kollaboraatiobrändeille.

– Tao by Comme des Garçons -yhteistyö oli meille pitkän aikaa tavoite. He edustavat korkeaa designia, mutta myös hauskuutta, Zambra taustoittaa.

Moomin Charactersin seuraava suuri seikkailu on Yhdysvaltain markkinoilla. Jansson sanoo, että Muumeilla on perinteisesti lukijoita itä- ja länsirannikolla. Kokonaisuudessa Yhdysvallat on vielä ulosmittaamatonta potentiaalia.

Kråkstörmin mukaan tärkeää on, että he kulkevat omaa polkuaan – kuten Tove Jansson. Hän uskoo, että Janssonin perintö on poikkeuksellinen vahvuus, jonka kaupallistaminen on ehkä vasta alussa.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)