Helsingin pormestari Juhana Vartiainen (kok.) toteaa Helsingin Sanomien haastattelussa, että Esplanadin katukokeilusta saatu kritiikki on ollut massiivista. Hän osasi odottaa arvostelua, mutta osaltaan se myös yllätti.
– Eihän sitä kaikkia yksityiskohtia ja palautteen kiivautta pysty aina ennakoimaan, mutta tällainen keskustelu on kaikkien kehittyvien kaupunkien pormestarien arkipäivää, hän toteaa.
Katokokeilussa sekä Pohjois- että Eteläesplanadi muutettiin yksikaistaisiksi. Näin vapautettiin tila muun muassa terasseille, penkeille ja pyöräteille. Samalla se on ruuhkauttanut ajoradat. Vartiainen huomauttaa, että yleinen linja maailmalla on, että vastaavan tyyppiset uudistusten talousvaikutukset ovat positiivisia. Toisaalta Helsingin Yrittäjät on kuvannut sitä kuoliniskuksi kivijalkayrittäjäksi.
Vartiainen painottaa, että arvostelu on täysin kohtuullista. Hän ei vähättele sitä ja toteaa, että se on otettava vakaasti.
– Kaupunki on kaikkien omaisuutta. Jotkin asiat voivat olla toisten mielestä tärkeitä ja toisten mielestä pieniä. Kaikkia pitää kuunnella. Nyt me kokeillaan tätä, hän sanoo.
Vartiainen toteaa, ettei auta vedota yhteiseen hyvään tai yrittäjille koituvien hyötyjen arviointiin, jos joku kokee katukokeilun aiheuttavan merkittäviä kielteisiä vaikutuksia yritystoiminnalleen. Hän tapasi yrittäjiä asian tiimoilta viime viikolla ja sai viestin, ettei Helsingin ja yrittäjien välinen vuorovaikutus ole ollut riittävän hyvää.
Tämän pormestari aikoo muuttaa.
– Pienyrittäjillä ja elinkeinonharjoittajilla on paljon omaa omaisuutta, sisua ja sydäntä pelissä, ja minusta täytyy nöyrästi kuunnella, mitä tulee ja koettaa löytää joku keskitie, hän toteaa.
– Aion tämän kokemuksen perusteella tiivistää yhteistyötä, koska sen verran massiivista tämä kritiikki on ollut.





