Juha Pylväs. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Keskustan ryhmäjohtaja: Sote jää aikakirjoihin niin kuin peruskoulu

Juha Pylväs kutsuu opposition tekemään yhteistyötä hallituksen kanssa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Juha Pylväs ylistää sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen etenemistä.

– Tämä päivä jää aikakirjoihin suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan kehittämisessä. Viidentoista vuoden valmistelun jälkeen ollaan vihdoin saamassa aikaan uudistus, jota todella tarvitaan, Pylväs toteaa tiedotteessaan.

Sote-uudistusta käsitellään parhaillaan eduskunnassa. Sosiaali- ja terveysvaliokunta on tänään tiistaina julkaissut mietintönsä, jossa uudistuksen sisältö määritellään. Uudistus vaatii vielä koko eduskunnan hyväksynnän.

Pylväs katsoo, että sote-uudistus on yhtä merkittävä asia kuin kansanterveyslaki ja peruskoulu.

– Ne tehtiin aikanaan parantamaan ihmisten ja maan eri osien välistä tasa-arvoa. Sama tavoite on myös nyt.

Oppositiopuolueet kokoomus ja perussuomalaiset ovat arvostelleet sote-uudistuksen sisältöä. Esimerkiksi kokoomus on todennut, ettei se tuo säästöjä eikä lyhennä jonoja, minkä lisäksi monet suuret kaupungit kärsivät uudistuksesta.

Pylväs toivoo, että oppositio muuttaisi kuntavaaleja edeltäneistä linjauksiaan ja ryhtyisi yhteistyöhön hallituksen kanssa, jota sote saadaan valmiiksi.

– Kokoomus ja perussuomalaiset joutuvat nyt valitsemaan, kummalla puolella historiankirjoitusta ne ovat. Toivottavasti sosiaali- ja terveyspalveluja tarvitsevien suomalaisten etu menee kaiken muun edelle. Myös hoito- ja hoiva-alalla työskentelevät ansaitsevat varmuutta pitkään kestäneen epävarmuuden tilalle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)