Japanin puolustusvoimat ja Yhdysvaltain merijalkaväki ovat aloittaneet laajat Resolute Dragon -harjoitukset Japanin eteläisimmässä Okinawan prefektuurissa, joiden tarkoituksena on harjoitella syrjäisten lounaissaarten puolustamista, kertoo Ukrinform.
Harjoituksiin, jotka jatkuvat 30. kesäkuuta asti, osallistuu noin 9 600 sotilasta molemmista maista. Harjoituksissa otetaan käyttöön tyypin 10 panssarivaunuja, ja koulutukseen kuuluu tyypin 88 ja tyypin 12 laukaisujärjestelmien käyttöönotto meritorjuntaohjuksia varten.
Lisäksi Japanin joukot suunnittelevat ensimmäistä kertaa V-22 Osprey -rotorkoneen käyttöä uhrien evakuointiharjoituksissa saarelta Okinawan lentotukikohtaan. V-22 Osprey on maailman ensimmäinen VTOL-tekniikkaa hyödyntävä kuljetuslentokone. Se kykenee nousemaan ja laskeutumaan pystysuorassa asennossa.
Niin ikään harjoitukseen kuuluu ohjuslaukaisujärjestelmien kuljettamista syrjäisille saarille ja ohjusjärjestelmien tankkausta.
Japanin läntisen armeijan komentajan, kenraaliluutnantti Seiji Toriumin mukaan liittoutuneiden puolustuskyvyn osoittaminen on erittäin tärkeää Indo-Kiinan alueen rauhan ja vakauden kannalta.
Okinawan prefektuuri sijaitsee Itä-Kiinan meren ja Tyynenmeren välissä ja sillä on strateginen asema Japanin saariston, Manner-Kiinan ja Kaakkois-Aasian saarten välissä.
Itä-Kiinan merellä sijaitsevat myös asumattomat Senkaku-saaret, joita Japani hallinnoi, mutta joihin Kiina vaatii itselleen. Saaret ovat osa Okinawan prefektuuria. Kiinalaiset alukset ovat toistuvasti tulleet Japanin vesille saarten ympärillä, mikä on osaltaan lisännyt jännitteitä Tokion ja Pekingin välillä.