Jaana Pelkonen siirtäisi kesälomia myöhemmäksi

Kansanedustajan mielestä kesälomat kannattaisi siirtää Eurooppa-aikaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kansanedustaja Jaana Pelkonen (kok.) toteaa tiedotteessaan, että Suomessa useiden perheiden kesälomat loppuvat elokuun alkupuoliskolla koulujen syyslukukauden käynnistyessä. Matkailuyritykset käyttävät sesonkityövoimanaan opiskelijoita, jotka palaavat opintoihinsa koulujen alkaessa.

”Lukuisat matkailukohteet joutuvat laittamaan lapun luukulle, vaikka Keski-Euroopassa lomasesonki on vasta parhaimmillaan ja innokkaita lomailijoita riittäisi Suomeenkin saakka. Matkailusesonki jää meillä valitettavan lyhyeksi. Kyseessä on merkittävä kansantaloudellinen tappio”, Jaana Pelkonen toteaa.

Kansanedustaja toteaa Suomen matkailutulon olleen useamman vuoden ajan yli 13 miljardia euroa ja mahdollisuuksia arvellaan olevan jopa 20 miljardiin euroon vuoteen 2025 mennessä.

”Valonpilkahduksista huolimatta olemme viime vuosina pudonneet kansainvälisen matkailun kasvuvauhdista. Kilpailu matkailijoista on armotonta ja mikäli tässä pelissä aiomme vakavasti olla mukana, on meidän myös tehtävä kaikkemme erottuaksemme”.

Pitkällä aikavälillä kasvun mahdollisuudet ovat Pelkosen mukaan erityisesti ulkomaalaisissa matkailijoissa, jotka myös käyttävät rahaa enemmän kuin kotimaiset matkailijat.

”Jos heidän lomansa ajoittuvat heinä-elokuuhun, on selvää, että he suuntaavat sinne, missä on valmius vastaanottaa turisteja. Suomi on elokuussa jo koulun penkillä, vaikka usein silloin säät ovat parhaimmillaan ja lempeimmillään myös turisteja ajatellen”, Pelkonen epäilee.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)