Italian pääministeri Mario Draghi tapaa presidentin ja saattaa ilmoittaa erostaan. LEHTIKUVA / AFP Pierre Teyssot

Italiassa hallituskriisi – pääministeri saattaa erota

Viiden tähden liike on kieltäytynyt tukemasta hallitusta äänestyksessä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Italian hallitus on ajautunut uuteen kriisiin, kun populistinen viiden tähden liike on kieltäytynyt tukemasta pääministeri Mario Draghin hallitusta parlamentin äänestyksessä, kertoo talouslehti Financial Times.

Draghi tapaa torstaina presidentti Sergio Mattarellan ja saattaa mahdollisesti pyytää eroa.

Parlamentin toiseksi suurin puolue viiden tähden liike ei tue hallituksen esittämää 26 miljardin euron tukipakettia inflaatiosta kärsiville italialaisille.

Puolueen johtajan Giuseppe Conten mukaan hallitus ei ole tehnyt tarpeeksi auttaakseen perheitä.

– Pelkään, että syyskuu tulee olemaan aikaa, jolloin perheet joutuvat valitsemaan, maksavatko sähkölaskunsa vai ostavatko ruokaa, Conte sanoi.

Viiden tähden liikkeen vastustuksesta huolimatta tukipaketti meni läpi Italian senaatissa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)