Lombardian maakuntahallitus päätti tiistai-iltaisessa istunnossaan Milanossa järjestää neuvoa-antavan kansanäänestyksen maakunnan autonomiasta.
Maakuntahallitus vetoaa perustuslailliseen oikeuteensa järjestää kyseinen äänestys.
Esityksen puolesta äänestivät kaikki muut poliittiset ryhmät paitsi maan päähallituspuolue sosialidemokraattinen Demokraattinen puolue. Puolueen ryhmästä tosin yksi lipesi ja äänesti esityksen puolesta. Ratkaisevaa oli populistipuolue Viiden tähden liikkeen tuki hankkeelle.
Kourallinen Pohjois-Italian itsenäisyyttä havittelevan ja Padanian tasavallasta unelmoivan Pohjoisen liiton kannattajia juhli päätöstä kuohuviinillä ja muun muassa iskulauseella ”Vapaus Lombardialle” ja ”Haluamme itsenäisyyttä”, kertoo sanomalehti Corriere della Sera.
Lombardia on Italian väkirikkain maakunta noin 10 miljoonalla asukkaallaan.
Maakunta tuottaa viidenneksen Italian bruttokansantuotteesta. Lombardia on selvästi suurempi kansantalous kuin Suomi. Maakunnan BKT on noin 330 miljardia euroa, Suomen noin 201 miljardia euroa.





