Hamasin taistelija näyteikkunan julisteessa. AFP / LEHTIKUVA / AHMAD AL-RUBAYE

Israelin armeija kehottaa tuntemaan vihaa Gazan tapahtumista

Videon puhujan mukaan tunne pitäisi kohdistaa terroristijärjestö Hamasiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sinun pitää olla vihainen siitä, mitä Gazassa tapahtuu, kirjoittaa Israelin puolustusvoimat viestipalvelu X:ssä videon saatteessa.

Jutun alla olevalla videolla nainen kertoo, että viha on perusteltua.

– Kysy kuitenkin itseltäsi, mihin suuntaat sen vihan. Jokaisen Gazan traagisen kuvan takana Hamas vetelee naruja aiheuttaen lisää uhreja ja tuottaen lisää tuskaa vain siksi, että sinä olisit vihainen, videolla kerrotaan.

Kertojan mukaan viha Israelia kohtaan on terroristijärjestö Hamasin salainen ase.

– Tämä viha ruokkii heitä, legitimoi heitä ja rahoittaa heitä, jotta he voivat jatkaa hyökkäystään meitä vastaan ja terrorisoida juutalaisia eri puolilla maailmaa.

Puhujan mukaan Hamas tekee aloittamassaan sodassa kaikkensa, jotta Gazan siviilejä kuolee ja syyttävä sormi voidaan osoittaa Israeliin.

Tästä syystä Hamas videon kertojan mukaan käyttää liikkumiseen ambulansseja ja perustaa päämajoja sairaaloiden alle. Puhujan mukaan järjestö myös estää ihmisten evakuoinnin sota-alueelta, ei välitä omien rakettien osumisesta Gazan alueelle sekä varastaa ruokaa, vettä, sähköä ja polttoainetta Gazan asukkailta.

Videolla todetaan, että Israelilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin tuhota Hamas.

– Meidän on varmistettava, ettei ole jäljellä raketteja, jotka ampuisivat meitä. Tai tunneleita, joista tunkeudutaan koteihimme.

Terroristijärjestö Hamasin verinen hyökkäys Israeliin käynnistyi 7. lokakuuta ja tappoi noin 1 500 ihmistä. Israel on tämän jälkeen iskenyt Gazan alueelle.

– Ole vihainen siitä, mitä Gazassa tapahtuu, mutta aloita olemalla vihainen Hamasille kaikesta siitä, mitä he ovat tehneet Israelin kansalle. Ja kaikesta siitä, mitä he ovat tehneet Gazan ihmisille.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)