Lähihoitaja avustaa potilasta. LEHTIKUVA / ANNI REENPÄÄ

IL: Yritys ratkaisi hoitajapulan, lähihoitajille jopa 4000 euron palkka

Henkilöstöpalveluyrityksen mukaan hakemuksia tuli valtavasti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

–  Kauheasti ei hoitajapulaa ole, kun palkka laitetaan kohdalleen. Yllättävää oli se, että ali alalle palaavia. Moni ilmoitti suoraan, että jos palkka on tällainen, on valmis palaamaan alalle, Deal Henkilöstöpalvelut Oy:n asiakkuuspäällikkö Pasi Karjalainen sanoo Iltalehdelle.

Yritys haki asiakkaalleen lähihoitajia ja sai valtaisan määrän hakemuksia. Niitä kerrotaan tulleen nopeasti ainakin yli 200. Määrä on moninkertainen normaaliin nähden. Syy oli houkuttavassa palkkauksessa.

Palkaksi ilmoitettiin 20 euroa tunnilta. Päälle tulevat lomakorvaukset ja TES-lisät. Pasi Karjalaisen mukaan kuukausipalkka voi siten nousta lisineen 3[nbsp]700-4[nbsp]000 euroon. Se on reilusti enemmän kuin lähihoitajalla keskimäärin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)