Iltalehti kirjoittaa psykiatrian erikoislääkärin ja tietokirjailijan Juhani Mattilan tiedoista uupumuksesta. Mattilalta on ilmestynyt aiheesta teos Uupumuksesta takaisin elämään (Kirjapaja).
Mattilan mukaan uupumukseksi nimitetty oireyhtymä vaikuttaa kuin depressio, heikentää työkykyä ja voi pakottaa pois töistä. Aluksi oireet ovat ohimeneviä. Varsinainen sairastuminen eli niin sanottu hermoromahdus voi laueta nopeasti.
Uupunut ei toivu lepäämällä eikä rasituksen vähentämisellä. Syynä on se, että uupumuksen syy ei ole väsymys – sen sijaan uupuneen elämästä on kadonnut merkityksellisyys.
Sairastuneelle tavallinen elämä on raskasta. Kaikki voi tuntua epätodelliselta, uupunut ei koe olevansa yhteydessä itseensä tai edes elossa. Tunteita ei ole. Edes unia uupunut ei näe.
Erikoislääkäri Juhani Mattilan mukaan psyykkisen energiamme määrä riippuu siitä, miten merkitykselliseksi koemme elämämme. Myös perustarpeiden kuten turvallisuus, läheisyys, myötätunto, huomio, arvostus, tunne omasta merkityksestä ja hallinta täyttäminen ovat tärkeitä. Ilman niitä ihmien uupuu.
Juhani Mattilan mukaan uupunutta voi auttaa pohtia elämäänsä monelta kantilta. Uudet ideat voivat virkistää.
Masennuslääkkeet hyödyttävät yleensä uupuneita yllättävän vähän. Uupuneen ihmisen ainoa todellinen ongelma onkin, että hänellä on pahalta tuntuva tunnemöykky. Mattilan mukaan työkaluja siihen ovat muun muassa tärkeimpänä haluaminen, läheisyys, vapautuminen, tunteiden löytäminen ja aidon itsen etsiminen.





