HSL ja Stara siirtyvät uusiutuviin polttoaineisiin pääkaupunkiseudulla

Uusiutuvat polttoaineet otetaan lähivuosina käyttöön pääkaupunkiseudulla busseissa sekä suurimmassa osassa Helsingin kaupungin työkoneista ja kuorma-autoista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Valtaosa Helsingin kaupungin hyötyajoneuvoista ja HSL:n tilaama bussiliikenne siirtyvät käyttämään uusiutuvia polttoaineita vuoteen 2020 mennessä. Öljy- ja biopolttoaineala ry:n mukaan kyse on kansainvälisesti merkittävästä hankkeesta.

Helsingin kaupungilta hankkeessa mukana on rakentamispalveluliikelaitos Stara, joka hallinnoi suurinta osaa kaupungin ajoneuvoista.

– Siirtyminen biopolttoaineisiin vähentää huomattavasti hiilidioksidipäästöjä sekä paikallisia pienhiukkas- ja typpioksidipäästöjä. Vaikutus näkyy erityisesti Helsingin keskustan ilmanlaadussa, Staran yksikönjohtaja Sami Aherva kertoo tiedotteessa.

HSL:n pääkaupunkiseudun liikenteessä on noin 1 400 bussia, jotka kuluttavat noin 40 000 tonnia polttoainetta vuosittain. Staran omassa kalustossaan käyttämä polttoainemäärä on noin 2 000 tonnia.

Vanhemmissa autoissa ja työkoneissa uusiutuva diesel leikkaa Öljy- ja biopolttoaineala ry:n mukaan hiukkaspäästöjä jopa kolmanneksen.

Parhaimmillaan biopolttoaineet alentavat yhdistyksen mukaan polttoaineen tuotannosta ja käytöstä aiheutuvia kasvihuonekaasupäästöjä 80–90 prosenttia verrattuna fossiilisiin polttoaineisiin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)