Suomi voitti loppuottelun Pekingissä lukemin 2–1. / LEHTIKUVA / AFP Wang Zhao

Historiallinen jääkiekon olympiakulta – ”Leijona kesytti karhun”

Suomen maajoukkue kaatoi Venäjän olympiakomitean joukkueen lukemin 2--1.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomi on voittanut historiansa ensimmäisen jääkiekon olympiakullan voittamalla finaalissa Venäjän olympiakomitean joukkueen lukemin 2–1 Pekingissä.

Molemmista maaleista vastasi Leijonien nelosketju. Venäjä siirtyi johtoon ylivoimalla kahdeksan minuutin jälkeen, mutta Suomi pääsi tasoittamaan toisen erän neljännellä minuutilla Ville Pokan maalilla.

Voittomaalin teki kolmannen erän alussa Hannes Björninen.

Useat poliitikot ovat kommentoineet historiallista urheilusaavutusta sosiaalisessa mediassa. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö onnittelee Suomen maajoukkuetta.

– Leijona kesytti karhun. Onnea, vakaa ja vahva joukkue! Niinistö kirjoittaa.

– Loistavaa, Leijonat! Hyvä Suomi, kansanedustaja Elina Valtonen (kok.) toteaa.

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) sanoo unelmien muuttuneen todeksi.

– Suomi voittaa olympiakultaa. Ihanaa, Leijonat, ihanaa, Henriksson sanoo.

Kokoomuksen kansanedustaja Wille Rydman muistuttaa voiton tulleen kansainvälisesti jännittyneessä tilanteesa.

– Olympiakultaa ensimmäistä kertaa historiassa, onnea Leijonat! Ja vieläpä Venäjästä tilanteessa, jossa itänaapuri on lähellä hyökätä pienemmän naapurinsa kimppuun kuin vuonna 1939 ikään. Olkoon tämä hyvä enne alkavaan viikkoon jännitteisessä maailmanpoliittisessa tilanteessa, Rydman sanoo.

Poimintoja videosisällöistämme

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)