Hella siirtää Salon-tehtaan tuotannon Romaniaan – 165 irtisanotaan

Led-tuotteita valmistava Hella Lighting Finland lopettaa Salon tehtaan toiminnan, minkä seurauksensa Salosta katoaa 165 työpaikkaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Hella Lighting Finlandin okakuun alussa käynnistämä yhteistoimintamenettely on päättynyt. Hellan tuotanto Salon tehtaalla lopetetaan vaiheittain vuoden 2018 loppuun mennessä, ja tuotanto siirretään Romaniaan.

Salon tehtaalla on noin 180 henkilöä töissä. Teollisuusalojen ammattiliiton Teamin tiedotteen mukaan näillä näkymin Saloon jää tuotekehitys ja osa myynnistä, mutta työpaikkoja katoaa 165. Tuotanto loppuu syksyllä 2018, ja ensimmäiset irtisanomiset tehdään ensi vuonna loppukesästä.

Teamiin kuuluvien työntekijöiden pääluottamusmiehen Anne Hakamäen mukaan yt-neuvottelujen lopputulos on työntekijöille hirveä pettymys.

– Yt:n kuluessa todettiin, eikä sitä työantajakaan kiistänyt, että tehdas on kannattava. Siksi henkilöstöryhmät pyrkivät siihen, että tuotanto jatkuisi. Toiseksi, kun emokonserni on saksalainen, pyrimme saamaan Saksan-tasoiset irtisanomiskorvaukset, jos tuotanto loppuu. Ensimmäinen tavoite ei toteutunut ja toinenkin vain minimaallisesti, Hakamäki kertoo tiedotteessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)