Mustikoita Helsingissä 9. heinäkuuta 2021. LEHTIKUVA / SILJA-RIIKKA SEPPÄLÄ

Heinäkuun sateet pelastivat mustikkasadon

Luonnonvarakeskuksen mukaan heinäkuun alun sateet tulivat "kreivin aikaan".
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Luonnonvarakeskus (Luke) povaa tälle vuodelle erittäin hyvää mustikkasatoa. Mustikan pölytys onnistui erinomaisesti, ja marjaa on runsaasti koko maan alueella.

Mustikan pääsatokausi on alkanut eteläisessä ja keskisessä Suomessa, mutta myös Pohjois-Suomessa ja eteläisessä Lapissa löytyy kypsää marjaa lämpimiltä paikoilta.

Luonnonvarakeskuksen mukaan lähes 80 prosenttia mustikan kukista pölyttyi raakileiksi, kun yleensä vastaava luku on alle 60 prosenttia.

– Myös puolukka pölyttyi tähänastisten havaintojen perusteella hyvin, ja raakileita on melko runsaasti. Tilanne kuitenkin elää vielä, sillä raakilehavaintoja puuttuu jonkin verran Pohjois-Suomesta, kertoo Luken erikoistutkija Rainer Peltola.

Luken mukaan heinäkuun alun sateet tulivat ”kreivin aikaan”. Mikäli helteet olisivat jatkuneet, mustikkasato olisi voinut kuivua kasaan viime vuoden tapaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)