Henkilö selailee vaatteita kiinalaisessa Temu-verkkokaupassa., LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

EU poistaa tullivapauden Kiinasta tulevilta pikkupaketeilta

EU:n talousministerit päättivät 150 euron tullivapauden päättymisestä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

EU:n talousministerit ovat sopineet Kiinasta tulevien pienten pakettien verotuksesta, kertovat kansainväliset mediat.

EU27-maiden talousministerit pääsivät torstaina sopimukseen 150 euron tullivapauden lopettamisesta, jota tällä hetkellä sovelletaan EU:n ulkopuolisista maista tuleviin paketteihin.

Päätös vaikuttaa kiinalaisiin verkkokauppa-alustoihin, kuten Sheiniin ja Temuun, joista tulvii EU-alueelle pieniä paketteja.

– Tämä lähettää vahvan signaalin siitä, että Eurooppa suhtautuu vakavasti reiluun kilpailuun ja yritystensä etujen puolustamiseen, totesi EU:n kauppakomissaari Maroš Šefčovič kokouksen jälkeen.

EU:hun tuotiin vuonna 2024 4,6 miljardia pakettia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)