Euroopan kansanpuolue torstaina Helsinkiin

Kokouksessa keskustellaan muun muassa turvallisuuspolitiikasta.
Euroopan parlamentin puheenjohtaja Roberta Metsola Strasbourgissa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / FREDERICK FLORIN
Euroopan parlamentin puheenjohtaja Roberta Metsola Strasbourgissa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / FREDERICK FLORIN

Euroopan kansanpuolueen (EPP) puoluevaltuuston kokous järjestetään Helsingissä 9.–10.3.

Kokoukseen odotetaan noin 150 EPP-puolueiden osallistujaa. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on EPP:n varapuheenjohtaja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kokouksen yhteydessä järjestetään paneelikeskusteluita ulko- ja turvallisuuspolitiikasta, pohjoismaisista tulevaisuusvisioista ja Euroopan keskiluokan tilanteesta.

Kokoukseen osallistuvat muun muassa EPP:n puheenjohtaja Manfred Weber, komissaarit Johannes Hahn ja Dubravka Šuica sekä Euroopan parlamentin puhemies Roberta Metsola.

Petteri Orpo on toiminut EPP:n varapuheenjohtajana vuodesta 2019.

– On hienoa saada eurooppalaisten sisarpuolueidemme edustajat Suomeen ennen eduskuntavaalejamme. Suomen EU-linja päätetään eduskuntavaaleissa.

– Kokoomuksen mielestä Suomi pärjää parhaiten, kun olemme osana länttä ja Eurooppaa, Orpo toteaa tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kokoomus julkaisee torstaina myös puolueen linjaukset EU-politiikasta.

– Kokoomus haluaa unionilta uudistumista ja vaikuttavuutta. Korostamme unionin uudistumisessa samoja seikkoja kuin mitä haluamme myös Suomelta. Talouskasvua, turvallisuutta, tehokasta ilmasto- ja energiapolitiikkaa, Orpo toteaa.

EPP on kokoomuksen eurooppalainen kattojärjestö. EPP on Euroopan suurin puolue ja Euroopan parlamentin suurin ryhmä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos