Autoalan sopimuksesta neuvottelutulos

Pro ja Autoalan keskusliitto sopivat autoalan toimihenkilöiden uudesta työehtosopimuksesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ammattiliitto Pron ja työnantajien Autoalan keskusliiton neuvottelutuloksen mukaan toimihenkilöiden palkkoja korotetaan 1,6 prosentin yleiskorotuksella vuosina 2018 ja 2019. Kolmannen vuoden palkat sovitaan erikseen keväällä 2019. Lisäksi ilta- ja yövuorolisiä korotetaan ensi vuoden alussa 3,2 prosentilla.

Työehtosopimus määrittelee noin 4000 autoalan palveluksessa työskentelevän asiantuntijan ja esimiehen työehdot.

– Neuvottelutuloksessa sovituilla yleiskorotuksilla turvataan autoalan toimihenkilöiden ostovoimaa tulevalle sopimuskaudelle, kommentoi neuvottelutulosta sopimusalavastaava Jukka Hämäläinen Prosta.

Työehtosopimuksen yksityiskohtaisesta sisällöstä tiedotetaan sen jälkeen, kun molempien sopijaosapuolten hallinnot ovat hyväksyneet ratkaisun.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)