Anna Kontula HS:lle: Suomessa on liikaa arkea ja liian vähän juhlaa

Vasemmistoliiton tamperelaiskansanedustajan mukaan keskiluokka pyrkii nykyisin erottumaan kohtuullisuudella.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Koska tavarasta on tullut niin edullista, että työväenluokkaan kuuluvat voivat hankkia sitä, erottautuu keskiluokka Anna Kontulan mukaan hankkimalla itselleen vähemmän ”blingblingiä”.

”Se kertoo ihanteista, joita keskiluokka pyrkii itseensä liittämään: kurinalaisuudesta, ahkeruudesta, kohtuullisuudesta”, kansanedustaja sanoo Helsingin Sanomille.

Taloudellisia tekijöitä voimakkaammin erottavana Kontula pitääkin sitä, että työväenluokkaiset henkilöt ovat todennäköisemmin poissa läheistensä luota juhlapyhän aikaan.

”Meillä on tuhatvuotinen historia siitä, että joulun aikaan yritetään olla yhdessä perheen kanssa, tekemättä töitä. Tämän muuttamiseen ei voi suhtautua kevytmielisesti”, Kontula arvioi.

Kauppojen aukiolon vapauttaminen kasvattaa Kontulan mukaan ilmiötä.

Hänen mukaansa Suomessa on muutenkin liikaa arkea ja liian vähän juhlaa.

”Ihminen tarvitsee taukoa arjesta, että sitä jaksaa. Varsinkin näissä luterilaisissa maissa, joissa asiat pyritään pitämään niin järjestyksessä, että se on jo suht ihmisvastaista.”

Rahallakin on edustajan mukaan silti merkitystä. Hän muistelee, että 17-vuotiaana nukkui jouluna syrjäytyneen pontikankeittäjän lattialla ja myöhemminkin jouluvalmistelut vaativat pitkää rahansäästörupeamaa. Kansanedustajan palkoilla on helpompi rentoutua.

”En skitsoile tai ragee, niin kuin lapset sanovat.”

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)