Punkkiasiantuntija, emeritusprofessori Heikki Henttonen kertoo Iltalehdelle, miten punkeilta suojaudutaan tehokkaasti. Punkit voivat levittää borrelioosia ja puutiaisaivokuumetta.
Hän korostaa kokonaisvaltaista suojautumista. Punkkirokotus eli TBE-rokotus antaa suojan puutiaisaivokuumetta vastaan. Rokotus ei kuitenkaan suojaa borrelioosilta eikä estä punkkia kiinnittymästä ihoon.
Maastossa liikkuessa kannattaa Henttosen mukaan pukea jalkaan saappaat ja työntää housunlahkeet sukanvarsien sisälle. Lisäksi Off-tehosuihketta voi suihkauttaa saappaiden suulle, ranteiden ympärille ja hihansuihin.
– Olen testannut sitä niin, että olen ruiskauttanut ainetta ranteen ympärille ja päästänyt punkin kämmenelle kävelemään. Kun punkki törmää suihkeosuuteen, se kääntyy takaisin. Henttonen sanoo IL:lle.
Korkeassa heinikossa tai matalassa pusikossa liikkuessa kannattaa olla mukana kävelysauva, jolla voi huitoa rauhallisesti edessä olevaa kasvillisuutta. Siten heinänvarrella tai oksalla istuvat punkit hyppäävät sieltä pois. Myöhemmin pitää tehdä punkkitarkastus, ja vaatteet voi jättää yöksi ulos.





