Teollisuusliiton lakkovahteja. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Teollisuusliiton mukaan Suomi ajautuu lakkojen tielle

Liiton varapuheenjohtaja varoittaa työmarkkinoiden sekasorrosta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen varoitti vappupuheessaan, että Suomen työmarkkinat ovat ajautumassa kohti levottomampia aikoja.

Lehtosen mukaan työmarkkinoiden tilanne on kärjistynyt hallituksen toimien vuoksi. Hän arvioi, että seurauksena voi olla lakkojen lisääntyminen.

– Hallituksen tavoitteena oli lisätä työrauhaa. Mutta mikä on lopputulos? Lakkojen lisääntyminen ja sekasorto työmarkkinoilla.

Lehtonen katsoo, että työntekijöiden järjestäytymisoikeutta ja irtisanomissuojaa on vahvistettava.

– Ehdotan suunnanmuutosta. Seuraavan hallituksen on päinvastoin vahvistettava työntekijän irtisanomissuojaa. Jos tämä hallitus nyt poistaa painavan syyn vaatimuksen irtisanomisesta, seuraavan hallituksen on tuotava painavan syy takaisin. Tuotannollisiin ja taloudellisiin irtisanomisiin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)