Kuvakaappaus videolta. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN

Kaahasi 132 km/h, sallittu nopeus 80 km/h – kortti hyllylle

Tilanne tallentui poliisin ajokameraan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Henkilöauton kuljettaja kaahasi jopa 132 kilometrin tuntinopeutta alueella, jossa nopeusrajoitus oli 80 kilometriä tunnissa. Asiasta kertoo Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein viestipalvelu X:ssä.

Julkaisunsa yhteyteen hän on jakanut poliisin ajokameran tallenteen tilanteesta. Video on katsottavissa tämän artikkelin lopussa.

Tallenteella tien laidalla oleva poliisi havaitsee ohimenevän autoilijan ajavan törkeää ylinopeutta. Tämän jälkeen poliisipartio lähtee seuraamaan kuljettajaa.

– Himmaili liikenneturvallisuustolppien kohdalla. Ilmoitus epäillystä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kortti hyllylle, Pasterstein kertoo seurauksista.

Poliisi muistuttaa, että sisääntuloväylillä ja kehäteillä on erittäin korkea kiinnijäämisriski. Kyseinen tapaus sattui Kehä III-tiellä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)